Kako je istakla Desivojević Cvetković tokom razgovora u "Nimma Hub-u", iako je potrebno da se podrži domaća ekonomija, Srbija je odlučila da podrži strane investitore više nego domaće ili pak da ih uopšte ne podrži.
To je stav ove države, smatra ona, ali ukazuje i na pitanje da li sve to ima veze sa mentalitetom prema kojem je pita uvek iste veličine i stavom da, ako neko ima veći deo nje, drugi imaju manje, bez postojanja ideje da pita može li da se uveća i da svi imaju više.
"Kada nas pitaju za domaće privrednike i preduzetnike, uvek kažemo da nam je dovoljno da imamo isti tretman kao strani ulagači, ne bolji, nego isti, i kada bi bilo tako mislim da bi srpska privreda bila mnogo jača i spremnija da dočeka ovakve trenutke", poručila je viša potpredsednica Delta Holdinga.
Ipak, posledice i prava kriza će se osetiti krajem ove godine i u prvoj polovini 2021.
"To sigurno neće biti mala kriza, mnoge naše kompanije neće preživeti zato što nisu spremne, nemaju podršku. To je problem, trebalo je da se omogući tim ljudima da u dobrim vremenima zarade što više da bi preživeli ovakve trenutke. Velike kompanije koje nisu bile spremne da ovo prežive, ni ne treba da prežive. Ali mala i srednja preduzeća, koja su osnov društva, po pravilu ne treba da budu spremna na ovakve stvari. Njima mora da se pomogne na razne načine, ne davanjem novca, već da u dobrim vremenima mogu da se razvijaju, investiraju i da postanu dovoljno snažni da prežive teška vremena koja se nekad dogode kao što se desilo sada", navela je Desivojević Cvetković.
Prema njenom mišljenju, pokazalo se da kada se dešavaju velike krize, ljudi imaju prirodnu potrebu za čvrstom rukom, odnosno nekom silom koja se pojavljuje niotkuda i rešava stvari.
"Primetila sam u poslednjih nekoliko meseci da prilično jačaju ideje o jačanju države, i sa leve i sa desne strane. Nisam sigurna da jačanje države u bilo kom smislu može da pomogne da se razvije preduzetništvo, a mislim da je ono jedina stvar koju ovaj svet može da vodi napred. Na kratak rok ima smisla da države preuzimaju uloge koje preuzimaju u krizi, ma koliko ona bila realna, da se stvari dovedu u neki red, ali na dug rok to ne može da 'igra'. Na dug rok morate da pustite preduzetništvo da postoji i da se razvija i da svojim idejama, ciljevima, vizijama, vodi društvo napred", dodala je ona.
Desivojević Cvetković je, između ostalog, i matematičarka, te se tokom razgovora osvrnula i na brojke i ukazala na to da je, prema brojkama, svet sve bolje mesto - "nikad manje gladnih, nikad duži životni vek, nikad manje bolesnih, nikad manje dece koja umiru. Te brojke su značajno bolje nego što su bile pre nekoliko desetina godina".
Kako je zaključila, čitava situacija u vezi sa krizom izazvanom virusom korona podseća na to da bi kolektivno trebalo da budemo bolji prema prirodi u kojoj živimo i radimo, da treba biti društveno odgovorniji i ekološki svesniji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
Mica
Stalno citamo koliko samo drzava daje stimulacije po radnom mestu stranim komp koje se obogate, iznose svoj profit i onda napuste trziste.
Sa druge strane, i ovi nasi lopovi, cast izuzecima, nisu bolji...
Steta, a moglo je bolje... pisace je jednoga dana.
dragan perković
major hercegovina
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar