Ismail Musabegović, profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji, ističe da to neće biti preveliki problem za banke.
Prema njegovim rečima problem bi mogao nastati ako bi ljudi i preduzeća prestali da otplaćuju kredite.
Prvih pet banaka po veličini aktive kontrolišu 53 odsto tržišta, ali najprofitabilnijih pet banaka je zaradilo čak 73 odsto ukupne dobiti u sektoru.
Gubitke je zabeležilo šest malih banaka, API, Srpska, mts, Bank of Čajna, Mirabank i Mobi banka u ukupnom iznosu od 290 miliona dinara ili oko 2,5 miliona evra.
Najveću dobit (pre poreza) u prva tri meseca ove godine ostvarila je AIK banka.
Ova banka u vlasništvu Miodraga Kostića prikazala je kvartalnu dobit od čak 4,7 milijarde dinara u prva tri meseca. Recimo u prva tri meseca zarada je bila manja od 1,5 milijardi dinara. Prema kvartalnim bilansima banke ova dobit posledica je "ostalih prihoda" koji su iznosili 4,7 milijardi dinara u prva tri meseca.
Razlog za ovakav rezultat po svemu sudeći, smatra Nenad Gujaničić iz brokerske kuće Momentum sekjuriti, dolazi od dividendi.
"U izveštaju o tokovima gotovine ove banke u prva tri meseca vidi se priliv od dividendi od 4,6 milijardi dinara, pa je sva prilika da je to uzrok i visokog profita AIK banke u prvom tromesečju", kaže Gujaničić.
Inače, prošle godine AIK banka je stekla punu kontrolu nad slovenačkom Gorenjskom bankom koja je 2019. ostvarila dobit od 43,2 miliona evra.
Iza AIK banke po visini dobiti našli su se Inteza banka sa 2,5 milijarde dinara, Komercijalna banka sa 2,3 milijarde i Unikredit banka sa 2,2 milijarde dinara dobiti. Na petom mestu završila je Rajfajzen banka sa 1,9 milijardi dinara profita za prva tri meseca.
Ukupan prihod od kamata za tri meseca je iznosio 275 miliona evra. Prihodi od naknada i provizija u neto iznosu povećani su za oko milion evra u odnosu na prva tri meseca 2019 i iznosili su 83,5 miliona evra.
Komentari 1
Petar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar