Kako je objavio Blic, za sada neće biti novog moratorijuma koji bi bio obavezan za sve banke, mada banke u dogovoru sa klijentima mogu da nastave s olakšicama otplate.
Neki građani tako bi mogli da i nadalje imaju stopirane rate određeni period, i to bi isključivo zavisi od dogovora na relaciji banka-klijent.
"Banke su u skladu sa Odlukom o privremenim merama za očuvanje stabilnosti finansijskog sistema imale na raspolaganju regulatornu mogućnost da, pored moratorijuma kao obavezne olakšice, ponude klijentu i druge olakšice u vezi sa otplatom obaveza, poput dužeg trajanja zastoja", rečeno je iz Narodne banke Srbije za Blic.
I u Udruženju banaka kažu da će za određeni broj klijenata biti moguće produžiti moratorijum, odnosno da treba računati na produženje rokova otplate i druge olakšice koje će biti prilagođene konkretnom klijentu.
Dakle, sve će zavisiti od dogovora banke i klijenta, a Udruženje banaka preporučuje građanima i preduzećima da se obrate svojoj banci i informišu o opcijama koje su im na raspolaganju. Izvesno je i da će nove rate biti nešto uvećane u odnosu na rate koje su plćane pre početka moratorijuma.
Kada je reč, na primer, o mesečnoj rati stambenog kredita od 300 evra, od čega kamata čini 150 evra, tokom moratorijuma banka će iznos od tri redovne kamate, tih 450 evra, raspodeliti na preostale rate. Kome je do kraja otplate preostalo još 10 godina, mesečni trošak će biti uvećan za 3,75 evra, navodi Blic.
Prema primeru NBS za keš redit od 500.000 dinara na sedam godina, a u trećoj godini otplate, nakon tri meseca moratorijuma, rata će biti veća za 310,95 dinara do kraja otplate. Kamata je 9,82 odsto, rata je pre moratorijuma bila 8.320 dinara, a nakon pauze će iznositi 8.631 dinar.
Komentari 2
Beba
Deki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar