NBS: Blagi rast i oporavak privrede u maju

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, industrijska proizvodnja u maju zabeležila je mesečni rast od 10,1 odsto desezonirano, čime je nadoknađen značajan deo smanjenja proizvodnje iz marta i aprila zbog pandemije virusa korona, navodi se u saopštenju Narodne banke Srbije (NBS).
NBS: Blagi rast i oporavak privrede u maju
Foto: Pixabay
Oporavak ukupne industrije vođen je oporavkom prerađivačke industrije, koja je ostvarila mesečni rast od 14,5 odsto desezonirano. Kada je reč o međugodišnjoj dinamici industrijske proizvodnje, ona je, u skladu sa očekivanjima, u maju ostala negativna, tako da je fizički obim ukupne industrije smanjen za 9,3 odsto, a prerađivačke industrije za 9,4 odsto u odnosu na maj 2019.
 
Promet u trgovini na malo u potpunosti se oporavio i u maju je realno veći za 4,7 odsto međugodišnje, dok je u periodu januar–maj 2020. ostvaren realni rast prometa u trgovini od 2,7 odsto međugodišnje.
 
Kada je reč o spoljnotrgovinskim kretanjima, robni izvoz na mesečnom nivou beleži oporavak od 5,8 odsto desezonirano, vođen rastom izvoza prerađivačke industrije od 7,9 procenata desezonirano.
 
Oporavak je zabeležen i kod robnog uvoza, 11,4 odsto desezonirano, koji je vođen rastom uvoza opreme i repromaterijala za potrebe industrije.
 
Na međugodišnjem nivou, robni izvoz i uvoz u maju beleže pad, što je u skladu sa očekivanjima, s obzirom na to da se eksterna tražnja i međunarodni lanci proizvodnje nisu još u potpunosti oporavili, navodi NBS.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija