Svaki peti građanin Srbije smanjio kupovinu na prodajnim mestima za vreme pandemije

Za većinu građana u Srbiji i Crnoj Gori kupovina je ostala ista, bilo da je preko interneta, na prodajnim mestima ili telefonskom porudžinom, pokazuje istraživanje organizacije Kantar o uticaju kovid-19 na kupovne navike građana u te dve države.

Istraživanje je pokazalo da je svaki peti građanin Srbije smanjio kupovinu na prodajnim mestima, 22 odsto, dok je 14 odsto povećalo kupovinu na internetau.

U Crnoj Gori 13 odsto ispitanika navodi da je smanjilo kupovinu na prodajnim mestima, a 12 odsto da je povećalo kupovinu na internetu.

Podaci pokazuju da su građani Crne Gore značajno "otporniji" na promene, u poređenju sa građanima Srbije, ističe Kantar.

Među građanima Srbije čija je onlajn kupovina tokom krize porasla, najveći broj je visokoobrazovanih, mlađih od 40 godina, stanovnika urbanih sredina i onih sa decom.

Onlajn kupovina među građanima Crne Gore u većoj meri je porasla među visokoobrazovanima, građanima starosti između 30 i 39 godina, onih sa višim ličnim prihodima i zaposlenima.

U Srbiji je generalno bilo više onlajn "kupaca-početnika", u proseku 11 odsto.

Čak 15 odsto građana Srbije navodi da je prvi put tokom kovid-19 krize na internetu kupilo odeću i modne detalje, a 13 odsto da je kupilo hranu i piće.

Među građanima Crne Gore je oko pet odsto "kupaca-početnika", a najviše su kupovali elektroniku, kozmetiku i sredstva za ličnu negu.

Istraživanje za obe zemlje je realizovano posle popuštanja restriktivnih mera, tokom juna 2020, na uzorku od populacije starosti od 18 do 65 godina, urbane i ruralne sredine.

U Srbiji je ispitano 1.167 ispitanika, a u Crnoj Gori 820 ispitanika.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zebra

    05.07.2020 13:18
    Bar svaki peti ima ugrozenu egzistenciju...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija