"Dok Covid-19 pogađa svet, milioneri poput nas imaju suštinsku ulogu u izlečenju sveta", piše u otvorenom pismu, koje su između ostalih potpisali osnivač američke kompanije za proizvodnju sladoleda "Ben & Jerry's" Džeri Grinfild i britanski reditelj Ričard Kertis.
Pismom, koje je objavljeno uoči sastanka ministara finansija G20 i vanrednog evropskog samita, pozivaju se "vlade da povećaju poreze za ljude poput njih" i to "odmah i trajno".
"Nismo mi ti koji se brinu o bolesnima na odeljenjima intenzivne nege. Ne vozimo vozila hitne pomoći koja bolesnike dovode u bolnicu. Nismo ti koji pune police trgovina prehrambenih proizvoda ili dostavljaju hranu 'od vrata do vrata'", piše na sajtu grupe "Milioneri za čovečanstvo".
Međutim, kako dodaju, oni "imaju mnogo novca".
Kako navode, novac je apsolutno potreban sada i biće potreban narednih godina za oporavak od krize, čije posledice će "trajati decenijama" i mogle bi da "gurnu pola milijarde ljudi u siromaštvo".
"Problemi koje je Covid-19 prouzrokovao i otkrio ne mogu da se reše dobročinstvom, bez obzira koliko ono bilo velikodušno. Šefovi vlada moraju da preuzmu odgovornost za prikupljanje potrebnih sredstava i njihovo pravedno trošenje, kako bi se adekvatno finansirali naši zdravstveni sistemi, škole i bezbednost stalnim povećanjem poreza najbogatijima na planeti, ljudima poput nas", navodi se u pismu.
Pandemija je dovela do istorijske recesije širom sveta zbog čega vlade troše milijarde na pomoć preduzećima koja su teško pogođena ekonomskom krizom.
Prema OECD, pad svetskog BDP trebalo bi da dostigne najmanje šest odsto ove godine, a 7,6 odsto u slučaju drugog epidemijskog talasa, dok bi oporavak koji se očekuje za 2021. godinu bio 5,2 odsto, bez novog talasa virusa korona i 2,8 odsto ukoliko ga bude bilo.
Milijarderi poput Vorena Bafeta i Bila Gejtsa već godinama traže povećanje poreza.
Komentari 3
Misli svojom glavom
Ma
Vlads
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar