Benzin na pumpama u Srbiji se 15. juna prodavao po cenama od, otprilike, 123 dinara po litru. To je bila prosečna cena još od sredine maja, ali globalna kretanja cene barela i domaće povećanje akciza, najavili su i skok cena.
Prema podacima sajta
globalpetrolprices, 13. jula, benzin u Srbiji se u proseku prodavao za 130,9 dinara, odnosno za sedam dinara više nego pre mesec dana.
Kada je u pitanju dizel, cena je takođe porasla za nešto više od sedam dinara po litru. Za litar ovog goriva 15. juna trebalo je da izdvojite oko 131,9 dinara, dok se sada prodaje po 139,4 dinara.
Dizel se polako vraća na cenu od aprila ove godine, kada je koštao 141,9 dinara. Međutim i tada, kao i sada, građani su gorivo sipali po znatno nižoj ceni u odnosu na početak godine. Primera radi, 20. januara ove godine litra dizela je koštala 164 dinara.
Srbija se nalazi negde na sredini liste kada je u pitanju visina cene benzina. Više cene u regionu imaju Hrvatska, Albanija i Grčka, dok se u susednoj Bosni i Hercegovini može sipati za 108,8 dinara po litru, a ukoliko pređete u Bugarsku platićete oko 103 dinara za litar benzina.
Kada je u pitanju dizel, situacija je znatno drugačija. Građani Srbije na skuplji dizel u regionu će naići samo u Albaniji. Po visini cene dizela Srbija je i ispred Grčke, gde se za litar izdvaja 137,6 dinara.
Dok se za litar dizela u Srbiji izdvaja oko 140 dinara, u BiH vam je potrebno 105,8 dinara za litar, Severnoj Makedoniji 102, Sloveniji 117,5, Austriji 120,7, Nemačkoj 129...
O tome zbog čega su cene dizela u Srbiji visoke u odnosu na druge zemlje u regionu, možete da čitate
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 9
Goran
crni domino
Adolf
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar