"Istorijski dan za Evropu" - Posle četiri dana "borbe", lideri EU postigli dogovor o planu oporavka ekonomije

Lideri 27 zemalja Evropske unije postigli su rano jutros, petog dana samita, dogovor o planu oživljavanja ekonomije u Uniji koja je ugrožena epidemijom korona virusa.
"Istorijski dan za Evropu" - Posle četiri dana "borbe", lideri EU postigli dogovor o planu oporavka ekonomije
Foto: 021
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel napisao je jutros na Tviteru da je postignut dogovor kratkom porukom "Dogovor!" (Deal!).
 
 
 
 
Francuski predsednik Emanuel Makron je sa svoje strane na Tviteru napisao da je to "istorijski dan za Evropu".
 
"To je istorijska promena za našu Evropu i našu zonu evra. Učinjen je veliki korak", rekao je kasnije Makron na konferenciji za novinare i dodao da je za dva meseca "izgrađen konsenzus kako bi do sada neviđeni plan o ekonomskom oporavku postao stvarnost".
 
Angela Merkel je rekla da oseća "veliko olakšanje posle teških pregovora" i dodala da je Evropa ipak pokazala da "može zajednički da deluje".
 
"To je važan signal koji je iznad Evrope. To je odgovor na najveću krizu s kojom se Unija suočava od njenog nastanka", rekla je nemačka kancelarka.
 
Španski premijer Pedro Sančes izjavio je da je to "veliki dogovor za Evropu" i nazvao ga "pravim Maršalovim planom".
 
"Imamo dogovor i to dobar dogovor! EU nikada nije tako ambiciozno želela da investira u budućnost sa budžetom (2021-2027) od 1.074 milijardi evra i fondom za oporavak ekonomije od 750 milijardi evra", rekla je belgijska premijerka Sofi Vilmes.
 
Na samitu koji je počeo u petak postignut je dogovor posle "bitke" takozvane štedljive četvorke koju čine Holandija, Danska, Švedska i Austrija, s jedne strane, i Francuska i Nemačka koje su predložile plan ekonomskog oživljavanja od 750 milijardi evra.
 
Od tih 750 milijardi evra, 390 milijardi evra će biti namenjeno za subvencije državama koje su najviše pogođene pandemijom i to će biti zajednički dug EU.
 
Tome se protivila štedljiva četvorka. Mišel je ubedio tu četvorku tako da je od predviđenih 500 milijardi evra, koliko je bilo ponuđeno u francusko-nemačkom planu, tu sumu smanjio na 390 milijardi.
 
Ključni problem tokom četiri dana samita bio je taj što su se zemlje bogatog severa EU, posebno "štedljiva četvorka", protivile načelu da se pomoć mahom upućuje u vidu bespovratnih poklona, a ne kredita.
  • RVosha

    22.07.2020 08:30
    Smrdija
    sta kazu rusofili?
  • mika

    21.07.2020 14:22
    Za Ja. Vama gospodine nema pomoći. Ni aspirin ni 1000 eura to ne bi mogli zalečiti.
  • Prle

    21.07.2020 13:44
    Ahaha
    Stampaju pare tj.Eure ko toalet papir bez ikakvog pokrica,kad ovo pukne eto ti 3 svetskog rata,bankari samo trljaju ruke

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.