Madžar: Možda će i penzije morati da se diraju

Profesor emeritus Alfa univerziteta Ljubomir Madžar saglasan je sa ocenom Fiskalnog saveta Srbije da će u narednoj godini biti neophodna kontrola rasta penzija i zarada u javnom sektoru, gde bi i zamrzavanje bilo opravdano, navodeći da on smatra da bi i sa penzijama trebalo nešto učiniti.
Madžar: Možda će i penzije morati da se diraju
Foto: Pixabay
"Ne mogu da se setim da Fiskalni savet u nekoj krupnijoj stvari nije bio u pravu u svojim konstatacijama i dijagnozama, tako da i sada mislim da je to upozorenje sasvim umesno", rekao je Madžar za Danas. "Ja bih i malo zaoštrio i rekao da će nešto morati i sa penzijama da se uradi, iako sam i sam penzioner, jer će veliki broj zaposlenih ostati ili bez plate ili na minimalcu."
 
Predstoji nam jedan period, smatra Madžar, u kome će dohoci zaposlenih značajno opasti u odnosu na penzije i sa stanovišta društva kao celine, to nije dobar oblik neravnoteže.
 
"U krajnjem slučaju, treba postupiti po preporukama Fiskalnog saveta, ali ipak nisam siguran da će to biti dovoljno i da neće morati da se ide i malo drastičnije u kontrolu svih dohodaka, uključujući i penzije. Sve zavisi od toga koliko će ovaj virus besneti. Ako on nastavi svoju aktivnost i posle jeseni i zadre u zimu, onda će verovatno morati i nešto drastičnije da se preduzima nego što to predlaže Fiskalni savet", predočio je Madžar u izjavi Danasu.
 
Fiskalni savet Srbije ocenio je u svojoj analizi da država više nema toliko raspoloživih resursa za snažnu intervenciju jer se neracionalno zadužila za više od 600 miliona evra zbog isplate od 100 evra svim punoletnim građanima.
 
U ovu godinu država je i inače ušla sa uvećanim javnim dugom zbog neumerenog povećanja zarada u javnom sektoru od oko 10 odsto, ocenio je Fiskalni savet analizirajući efekte zdravstvene krize na fiskalna i ekonomska kretanja u ovoj i narednoj godini.
 
Naglašeno je da će u narednoj godini biti neophodna kontrola rasta penzija i zarada u javnom sektoru gde bi i zamrzavanje bilo opravdano jer se očekuje da će deficit države iznositi rekordnih sedam odsto BDP, a trebalo bi ga svesti na dva odsto kako bi se sprečio rast javnog duga koji će i inače na kraju ove godine premašiti 60 procenata BDP.
 
Fiskalni savet je upozorio i da će, prema svemu sudeći, pad BDP iznositi tri odsto, ali ukoliko se kriza sa epidemijom produži, može se očekivati i minus od pet procenata, pri čemu bi bez posla moglo da ostane između 30.000 i 50.000 ljudi.
  • Ognjen

    23.07.2020 02:15
    @Pravi Botfucker
    A efekti su 10% smanjenje penzija protiv Ustava Republike Srbije? Znas li ti sta bi se desilo da je to slucajno Merkel ili Makron uradili u DE i FR? Zemlja bi gorela zajedno sa politicarima!
  • milicica

    23.07.2020 01:25
    tebi Joco zloco
    Niko ne moze vratiti pamet jer je nisi ni imao a ja sam svoju penziju zasluzila dugogodisnjim postenim radom ali ti naravno i ne znas sta je rad.
  • Pravi Botfucker

    22.07.2020 21:10
    Treba preduzeti sve mere kako bi se umanjili efekti krize. Drago mi je sto Vlada i Predsednik Vucic cine sve da Srbija zadrzi ekonomski prosperitet

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.