"Zaposleni koji su za vreme korona krize prešli na rad od kuće ređe se nalaze pod stresom i produktivniji su", proizlazi iz studije koju je za zdravstvenu osiguravajuću kuću DAK uradio institut Forsa i IGES.
Pre izbijanja pandemije 21 odsto ispitanih je reklo da se nalazi pod stresom, dok je to isto tokom korona krize tvrdilo 15 odsto.
Među onima koji u međuvremenu redovno rade od kuće njih 56 odsto je izjavilo da se kod kuće oseća produktivnije nego na radnom mestu.
Dalji pozitivni efekti rada od kuće su bolje usklađivanje rada i porodice (dve trećine ispitanih), a isti udeo ispitanih kao posebno pozitivan efekat rada od kuće navodi to što ne mora da troši vreme na odlazak na posao.
Čak od 76,9 odsto ispitanih je navelo da bi ovakvu formu rada htelo da zadrži i u budućnosti.
"Rad od kuće ne samo da smanjuje opasnost od zaraze nego ima pozitivan efekat i na mentalno zdravlje", kaže za dpa direktor DAK-a Andreas Storm.
On je rekao da bi ova pozitivna saznanja trebalo sagledati pri pristupu radu u budućnosti i da pri tome treba nastojati izbeći negativne aspekte rada od kuće. To se pre svega odnosi na problem jasnog odvajanja privatnog i poslovnog života, što je posebno kod mlađih zaposlenih, između 18 i 29 godina, navedeno kao problem.
Tri četvrtine ispitanih kao negativnu ističe činjenicu da se više ne viđaju s kolegama.
Vladajuća Socijaldemokratska stranka Nemačke (SPD) najavila je inicijativu za zakonsku regulativu koja bi omogućila pravo na rad od kuće. Tome se oštro protive udruženja poslodavaca.
Komentari 1
Joca
A onda je i to dosadilo posle samo dve nedelje.
Izgubio se kontakt sa kolegama (osim preko Skajpa), nema kruzenja informacija, nema socijalizacije, nema dinamike. Dosadile i noge u lavoru.
Licno, mislim da je efektivna produktivnost manja bar za trecinu, ako ne i polovinu. Ali zato je procenat otudjenja otisao na 100%.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar