U najavi rast cena svinjetine

Cene mesa na stočnim pijacama u Srbiji ostale su gotovo identične ako se uporede avgust ove i prošle godine.
U najavi rast cena svinjetine
Foto: 021.rs
Ovo se može zaključiti ako se pogledaju izveštaji Sistema tržišnih informacija poljoprivrede Srbije (STIPS) za 2019. godinu, piše Politika.
 
Proizvođači, međutim, ističu da su cene prasadi čak i niže u odnosu na 2019. ali da će, prema svim predviđanjima, najpre poskupeti upravo svinjsko meso. Kako za beogradski list kaže vlasnik Industrije mesa "Topola" Vukoje Muhadinović, trenutno je na tržištu stagnacija cena.
 
"To mirovanje cena u poslednjih mesec i po dana rezultat je problema u trgovanju između EU i Kine. Koliko sam obavešten, ta situacija je nedavno razrešena. Očekuje se da krene izvoz pa tako i veći rast cena. To će se odraziti i na nas", kaže Muhadinović.
 
U prvoj polovini godine cena je bila izuzetno dobra za proizvođače. On očekuje da će zbog svih dešavanja na svetskom tržištu u narednih mesec ili dva doći do rasta cene svinja od dvadesetak dinara po kilogramu.
 
"Kako će se to odraziti na maloprodaju zavisi od marži, ali očekivano je da u maloprodaji to poskupljenje bude sedam do osam odsto", smatra Muhadinović.
 
Kad je reč o domaćem tržištu, on kaže da je primetna manja tražnja za svinjskim mesom i prerađevinama. To je neuobičajeno jer je za proizvođače mesa upravo ovaj deo godine najprofitabilniji. To ukazuje da su pandemija i pad potrošnje imali uticaj i na ovaj sektor.
 
Prema njegovim rečima, na svetskom tržištu po zvaničnim podacima postoji manjak svinja za oko 25 odsto. Najvećim delom nestašicu je prouzrokovala afrička kuga svinja i desetkovanje stočnog fonda u Kini zbog pojave te bolesti.
 
Proizvođači u Srbiji se, ističe, nadaju da će i za nas uskoro biti otvoreno kinesko tržište budući da je s tom zemljom potpisan trgovinski sporazum i da se radi na usaglašavaju fitosanitarnih sertifikata.
 
"Kina bi za nas bila spas. To je veliko tržište i mi praktično imamo kapacitete da opskrbimo jedan njihov grad", kaže Muhadinović za Politiku.
 
Srbija, dodaje, ne može da utiče na cene svinjskog mesa jer zavisimo od toga koliko se trguje između EU i Kine.
 
Analize cena mesa trenutno su aktuelne i u Evropi. Kako je pre nekoliko dana objavio Evrostat, statistička agencija Evropske unije, cena mesa u EU u 2019. godini bila je najviša u Austriji. U toj zemlji je indeks nivoa cena za meso bio 145. Slede Luksemburg, Francuska, Holandija, Belgija i Finska, prenosi Tanjug.
  • Varmeđaš

    23.08.2020 03:51
    E Hrišćani moji
    Samo pročitajte Levitski zakon u Bibliji da Vam sve bude jasno oko svinja..https://www.wordproject.org/bibles/sr/03/11.htm
  • неко из масе

    22.08.2020 23:42
    @Seljak
    Леба ти, а шта ћеш са порезом 30% већим него прошле године
  • национални кувар

    22.08.2020 22:52
    Једна од позитивних ствари интернета је та што нам је пружио могућност да се мало више информишемо о нутриционизму.
    Избегавајте свињско месо

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.