Usvojenim predlozima menjaju se bilateralni sporazumi koje EU ima sa Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Severnom Makedonijom, Crnom Gorom, Srbijom, Islandom, Lihtenštajnom, Norveškom, Švajcarskom, Farskim ostrvima, Turskom, Egiptom, Izraelom, Jordanom, Libanom, Palestinom, Gruzijom, Moldavijom i Ukrajinom.
Mere se odnose na uklanjanje kumulativnih zahteva kao i pragova za lokalnu dodatu vrednost, ali i na povećanje pragova tolerancije za materijale bez porekla, sa 10 na 15 odsto, uvođenje "pune" kumulacije, na osnovu koje bi se proizvodne operacije, potrebne za sticanje porekla za većinu proizvoda, podelile na nekoliko zemalja, kao i mogućnost povraćaja carine (otplate carina na uvozne komponente) za većinu proizvoda.
Sistem panevromediteranske kumulacije porekla robe zasnovan je na mreži sporazuma o slobodnoj trgovini koji omogućavaju primenu dijagonalne kumulacije između EU, država EFTA, Turske, zemalja koje su potpisale Barselonsku deklaraciju, zapadnog Balkana i Farskih ostrva, navodi se u saopštenju PKS.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar