Unija poslodavaca traži smanjenje poreza i doprinosa za jedan odsto

Direktor Unije poslodavaca u Srbiji Srđan Drobnjaković rekao je da će u oktobru zatražiti od Vlade Srbije smanjenje poreza i doprinosa na zarade zaposlenih za jedan odsto.
Unija poslodavaca traži smanjenje poreza i doprinosa za jedan odsto
Foto: Pixabay
On je dodao da privrednici traže smanjenje dažbina, ne da bi povećali dobit nego da bi mogli da isplaćuju plate zaposlenima i da u poslovanju ne bi "bežali" u sivu ekonomiju.
 
"U oktobru, kada se bude pripremao republički budžet, privrednici će tražiti smanjenje poreza i doprinosa na plate za jedan odsto", rekao je Drobnjaković za Betu.
 
Dodao je da će tražiti rasterećenje u tom procentu, čak i ako se, tokom pregovora o minimalnoj ceni rada za 2021. godinu, usvoji zahtev o povećanju neoporezivog dela zarade sa 16.000 dinara na 19.000.
 
"Privreda je dosta opterećena jer, pored tih fiskalnih obaveza plaća i oko 500 parafiskalnih nameta", rekao je Drobnjaković.
 
Poslodavci, prema njegovim rečima, već nekoliko godina traže da se parafiskalni nameti smanje, ali i pored obećanja ministara finansija da će ih "srezati" ti nameti su sa oko 350 povećani na 500 različite vrste.
 
"Kada lokalnoj samoupravi ponestane novca u budžetu ona izmisli novi namet", rekao je Drobnjaković.
 
On je rekao da stanje u privredi nije lako i da su mere Vlade Srbije za pomoć privredi u isplati zarada spasle pre svega male i srednje firme, a da je pomoć velikim kompanijama bila manja, jer su dobile 50 odsto minimalne zarade po zaposlenom radniku.
 
Drobnjaković je rekao da 50 odsto firmi i sada redovno plaća poreze, bez obzira što je Vlada Srbije kao olakšavajuću meru uvela odlaganje plaćanja poreza na zarade, na dobit i neto prihode preduzetnika za nekoliko meseci tokom pandemije i njihovu otplatu u 24 rate od januara 2021. godine.
 
"Poslodavci se plaše da će im se nagomilati obaveze u narednoj godini i da neće moći da ih izmire, pa se trude da to plate bez odlaganja", rekao je Drobnjaković.
 
On je rekao da će se privreda rasteretiti oko 11 milijardi dinara ako se usvoji povećanje neoporezivog dela zarade sa 16.000 dinara na 19.000.
 
"Mislim da je vreme da se reformiše poreski sistem i uvede progresivno oporezivanje prema razredima", rekao je Drobnjaković.
  • Kliker

    03.09.2020 16:00
    1%
    Poreska stopa je sada 10%, ako se to smanji za 1% biće 9,99%.
    i umesto 1000din, iznosiće 990din, 10 dinara manje, naravno sve zavisi od osnovice.

    Ako želite da se smanji na 9%, onda se to smanjene zove "smanjenje za 1 procentni poen".


Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija