Izveštaj Stejt departmenta: Investiciona klima u Srbiji bolja, zabrinjavaju korupcija, birokratija i politički uticaj na nezavisna tela

Investiciona klima u Srbiji je sve bolja iako je i dalje muče korupcija, birokratija, neefikasan pravosudni sistem, siva ekonomija i gubitaška javna preduzeća, stoji u redovnom godišnjem izveštaju Stejt departmenta.
Izveštaj Stejt departmenta: Investiciona klima u Srbiji bolja, zabrinjavaju korupcija, birokratija i politički uticaj na nezavisna tela
Foto: 021.rs
To, uz otvaranje kancelarije Međunarodne razvojne finansijske korporacije (DFC) u Beogradu 21. septembra, može biti podsticaj za dolazak američkih investitora.
 
Reč je o dokumentu koji ministarstvo spoljnih poslova SAD priprema svake godine za 165 stranih tržišta. Prema tom izveštaju naša zemlja je napravila značajne korake ka privlačenju stranih investitora. Unapređenje investicione klime u Srbiji zasniva se, kako se navodi u izveštaju, na makroekonomskim reformama, većoj finansijskoj stabilnosti, unapređenoj fiskalnoj disciplini i procesu pristupanja EU, koji predstavlja podsticaj za pravne promene koje unapređuju poslovno okruženje, ocenio je Stejt department, a preneo Blic.
 
Kako je navedeno, Vlada Srbije uspešno je završila trogodišnji stend-baj aranžman sa MMF-om i premašila sve svoje fiskalne ciljeve za 2018. godinu, a Srbija je napredovala za četiri mesta na Duing biznis listi Svetske banke i sada je rangirana kao 44.
 
Stejt department ukazuje da je važan prioritet za Vladu Srbije i dalje privlačenje stranih investicija i ističe da američki investitori pozitivno ocenjuju Srbiju, posebno strateški položaj zemlje, dobro obrazovanu i isplativu radnu snagu, odlično poznavanje engleskog jezika, investicione podsticaje i sporazume o slobodnoj trgovini sa ključnim tržištima, pre svega sa EU.
 
Međutim, ocenjuje se i da su, uprkos značajnom napretku, pred Srbijom i dalje izazovi, posebno u pogledu administrativnog kašnjenja i korupcije, ali i nerešenog pitanja državnih preduzeća koji su veliki gubitaši, zatim sive ekonomije, korupcije i neefikasnog pravosudnog sistema, navodi se u američkom izveštaju. Kako piše, zabrinjava i politički uticaj na odluke zvanično nezavisnih regulatornih tela.
  • mrcke

    16.09.2020 00:58
    Šta kažu, šta je tačno bolje?
  • .

    15.09.2020 21:28
    Zar ne može da se napravi peticija i zabrani političko zapošljavanje?

    I onako se učlanjuju u stranke samo zbog posla i ništa ne doprinose društvu osim što institucijama i firmama snižavaju kriterijume, uništavaju poslove i vode korupciju i nepotizam.
  • Molim dobre primere

    15.09.2020 20:58
    Molim primere američkih investicija u svetu koje su bile dobre i korisne, zbog straha da one možda samo iscrpljuju lokalne resurse i narod, za njihov profit i pravi od nas koloniju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.