On je podsetio da je prosečan prinos ovogodišnjeg roda pšenice bio 4,5 tona po hektaru, što će sa prelaznim zalihama biti dovoljno za sve domaće potrebe i izvoz od preko milion tona.
Očekuje se da će prosečan prinos kukuruza, čija je berba u toku, biti između 6,5 i sedam tona, što znači da ćemo imati višak od četiri miliona tona za izvoz, istakao je Prostran.
Naveo je da su suncokret i soja dobro rodili, tako da će ih biti dovoljno za domaće potrebe i standardan izvoz i dodao da je Srbija važan izvoznik suncokretovog ulja i proizvoda od soje. Prostran navodi da Srbija treba da izvozi ono što joj je ekonomski isplativo.
"Mi možemo da kažemo da bi bilo isplativije kada bismo od pšenice pravili brašno, griz ili neki drugi fini proizvod, pa onda da ih izvozimo, ali ako to ne možemo da prodamo onda je to problem", rekao je Prostran i dodao da je slična situacija i sa kukuruzom.
Prema njegovim rečima, od njega se u našim uslovima može napraviti najmanje 150 proizvoda i svakako bi bilo isplativije da ga prerađujemo i izvozimo, ali nam za to treba razvijena konditorska industrija.
Prostran je istakao da bi država poljoprivredu trebalo da tretira kao stratešku privrednu granu i da snažnije podstiče njen razvoj.
Poljoprivreda i u ovo krizno vreme, u pandemijskim uslovima, predstavlja stabilizirajući stub ukupnih privrednih tokova koji, što je još važnije, obezbeđuje prehrambenu sigurnost zemlje i dovoljno hrane za stanovništvo za naredne dve godine, poručio je Prostran.
Komentari 1
w/e
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar