"Vrednost poljoprivredne proizvodnje u Srbiji je između četiri i pet milijardi dolara godišnje. Po jednom hektaru Srbija proizvodi hrane u vrednosti od 1.000 dolara, dok Holandija po hektaru ima 24.000 dolara", navodi Gulan.
Prema njegovim rečima, mi sa takvim proizvođačima ne možemo da budemo konkurentni jer su naše subvencije u odnosu na evropske znatno manje.
"Naše subvencije za proizvodnju hrane kreću se oko 35 do 40 evra godišnje po hektaru. U Evropskoj uniji najniže su 480, pa do 900 evra po hektaru", kaže Gulan koji je i član Mreže za ruralni razvoj EU u Srbiji.
On upozorava da se za poslednjih pola veka na prostorima nekadašnje SFRJ iz sela u gradove preselilo osam miliona ljudi. U Evropi je za takav proces trebalo oko 120 do 150 godina.
"Od 4.700 sela u Srbiji čak 1.200 u fazi je nestajanja. U 150.000 kuća niko ne živi, dok 50.000 kuća nema vlasnika. Poštu nema 2.000 sela, školu skoro 3.000, a prodavnicu čak 1.000 sela, dok je natalitet na nivou Prvog svetskog rata", ističe Gulan i dodaje da u selu nema ko da radi, a u gradu nema šta da se radi.
Srbija ima 120.000 poljoprivrednika koji obrađuju zemlju, a stariji su od 70 godina, dok je 217.000 poljoprivrednika sa posedom manjim od dva hektara, dok je prosečna poljoprivredna penzija manja od 100 evra.
Gulan naglašava da je jedini način da se zaustavi odlazak ljudi je da se poboljšaju uslovi života na selu, ali i da se mladim ljudima podeli slobodna državna zemlja, koje ima prema procenama oko 200.000 hektara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 30
ivan
Bojan
Nemoj se paliti. U srpskom jeziku Holandija i Nizozemska su ravnopravni nazivi za tu državu.
/
bilo bi lepo pa biti svestan da je srbija posle bg pasaluka sve dobila osvajanjem.
u vojvodinu je usetala kao hitler u austriju
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar