Severnomorska nafta Brent je po objavljivanju ovih vesti pala za 1,47 centi ili 3,6 odsto, na 39,4 dolara za barel, na trgovanju do 6:15 časova po srednoevropskom vremenu.
Američka WTI nafta je takođe potonula za 3,6 procenata ili za 1,40 dolara, na 37,32 dolara, izveštava Rojters.
Oba tipa nafte su na putu da ove nedelje zabeleže, drugu sedmicu uzastopno, velike gubitke - WTI gotovo šest odsto, a Brent više od sedam procenata.
Nafta je već bila na negativnoj teritoriji zbog izostajanja sporazuma između predsednice Predstavničkog doma Nansi Pelosi i Bele kuće o većim ekonomskim olakšicama u uslovima pandemije, što dodatno podgreva strahovanja na tržištu od pogoršanja potražnje za "crnom zlatom".
Zalihe ovog energenta u Organizaciji zemalja izvoznica nafte (OPEK) su porasle u septembru za 160.000 barela dnevno (bpd) u odnosu na mesec ranije, prema istraživanju Rojtersa.
Povećanje je uglavnom rezultat većih isporuka iz Libije i Irana, članica OPEK-a koje su izuzete iz sporazuma naftnog kartela i njenih saveznika, s Rusijom na čelu, o ograničavanju proizvodnje.
Proizvodnja nafte u Libiji je porasla brže nego što su analitičari očekivali usled ublažavanja blokade od strane libijske Nacionalne armije, koja pokušava da preuzme kontrolu nad glavnim gradom i čije su snage pozicionirane uglavnom u istočnom delu zemlje, gde se nalazi glavnina naftnih postrojenja.
Proizvodnja sirove nafte u Libiji je povećana na 270.000 barela dnevno, tako da ova zemlja pojačava izvozne aktivnosti, rekao je jedan izvor iz libijske naftne industrije britanskoj agenciji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar