Banke otporne na krizu - poboljšale imovinu, ali očekuju dugotrajan ekonomski oporavak

Banke u srednjoj i istočnoj Evropi znatno su poboljšale kvalitet svoje imovine od vremena globalne finansijske krize 2009. godine, zbog čega ih je aktuelna korona kriza zatekla u boljem stanju nego što je to bio slučaj pre desetak godina, navodi se u istraživanju banaka u regionu koji je realizovala kompanija Diloit (Deloitte).
Banke otporne na krizu - poboljšale imovinu, ali očekuju dugotrajan ekonomski oporavak
Foto: Pixabay
Istraživanje pokazuje da banke u regionu očekuju dugotrajan ekonomski oporavak u narednih 12 meseci, a većina ispitanika očekuje da će krivulja oporavka biti u obliku slova U, i to njih oko 40 odsto.
 
Čak 75 odsto pozitivno je ocenilo moratorijum na otplatu kredita, kao delotvornu meru za očuvanje finansijske stabilnosti, prenosi seebiz.eu.
 
Banke očekuju pad isplate novih kredita u 2020. godini, ali i oporavak u ovom segmentu u 2021. zbog fiskanih i monetarnih mera koje će podstaći kreditnu aktivnost banaka.
 
Istraživanje pokazuje da banke ne očekuju znatno pogoršanje kvaliteta svoje imovine u narednih 12 meseci, iako skoro polovina ispitanika očekuje porast loših kredita stanovništvu, dok dve trećine ispitanika očekuje i rast loših kredita kod privrede.
 
Isto tako, skoro četvrtina ispitanika namerava da se oslobodi portfelja loših kredita u sledećih šest meseci. Istraživanje pokazuje da skoro jedna trećina ispitanika smatra da će 5 – 10 odsto dužnika u sektoru stanovništva sa problemima likvidnosti tražiti restrukturiranje svojih kreditnih obaveza u narednih 12 meseci, dok jedna trećina ispitanika očekuju da taj broj bude još veći odnosno 10-20 procenata.
 
U slučaju privrede, skoro četvrtina ispitanika očekuje da će zbog problema sa likvidnosti 10 – 20 odsto dužnika tražiti restrukturiranje u narednih godinu dana, navodi se u istraživanju.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija