Ministarstvo finansija objavilo nacrt zakona o kriptovalutama

Ministarstvo finansija je na svojoj internet stranici objavilo Nacrt zakona o digitalnoj imovini i zatražilo komentare i predloge.
Ministarstvo finansija objavilo nacrt zakona o kriptovalutama
Foto: Pixabay
Ministar Siniša Mali je rekao da će "zahvaljujući tom zakonu privrednici lakše finansirati svoje inovativne ideje, a otvara se mogućnost za unapređenje likvidnosti i njihovo uključenje u tržište digitalne imovine".
 
"Digitalna imovina" koja se naziva i "kripto-imovina" ili "virtuelna imovina", u Nacrtu zakona je definisana kao "digitalni zapis vrednosti koji se može digitalno kupovati, prodavati, razmenjivati ili prenositi i koji se može koristiti kao sredstvo razmene ili u svrhu ulaganja".
 
Najpoznatiji primer digitalne imovine u svetu je bitkoin, a najčešća tehnologija kojom se digitalna imovina stvara je blokčejn tehnologija.
 
Mali je naveo da se ukupna vrednost digitalne imovine u svetu procenjuje na više od 300 milijardi dolara.
 
Donošenjem novog zakona, privrednici će po proceni Ministarstva imati na raspolaganju više inovativnih mogućnosti za razvoj svog poslovanja, kao što je "izdavanje investicionih tokena u cilju prikupljanja kapitala" ili pokretanja platformi za razmenu digitalne imovine.
 
Ministarstvo je u saopštenju o tome ocenilo da će donošenje tog zakona "doprineti pozicioniranju Srbije kao lidera u jugoistočnoj Evropi u digitalizaciji finansijskih tehnologija".
 
"Usvajanjem zakona o digitalnoj imovini Srbija postaje članica malobrojnog kluba najinovativnijih zemalja sveta koje su prepoznale sinergiju novih tehnologija sa sektorom finansijskih usluga, i koje su odlučile da takvu singeriju podrže i unaprede kroz zakonodavni okvir, istovremeno obezbeđujući efikasnu zaštitu investitora, integritet finansijskog tržišta i finansijsku stabilnost zemlje", istakao je ministar Mali.
 
Nacrt zakona možete pronaći OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • AZ

    14.10.2020 13:05
    Ko zna zna
    XMR monero jedna od 30 ak svetskih kriptovaluta kupujete je anonimno ne treba nikakav dokument jula 70 usd sada je stigao do 130 usd.

    Kucajte u google"XMR to USD exchange rate" i "statistics" i samo pratite krivu od jula do sada.

    Ko je usao jula sa 10 hiljada eura sada je dobar 8 hiljada preko toga.

    Ko je usao sa 50 hiljada sada je dobar 40 hiljada.

    Amerikanci gube poverenje u nacionalnu valutu i najveci broj transakcija u kupovini kriptovaluta je upravo u Americi ulaganjem bezverednog dolara nakon covid-a u kripto valutu nebitno koja ima ih puno,od toga 15-20 glavnih,sto podize cenu u celom svetu.

    Samo jedan bitcoin je imao transakcije godisnje preko 200 milijardi dolara dolar->bitcoing ulaganja.

    Sta je problem?

    PROBLEM JE TAJ STO NIKO ne sme da Vas nauci kako se kupuju kritovalute jer su de centralizovane od banaka.Vise niko ne bi usao u banci da bilo sta uplacuje i pazari.Banke ulazu ogromnu zabranu i placaju medije da nikada ne osvane bilo kakav clanak o kriptovalutama,kako se kupuju i trguje detaljno upustvo.Ko zna engleski moze nauciti ko ne zna dosta tesko.

    Sa tim "portofoliom" imate sifrovani kod za svaki iznos koji uplacujete primate i sa kriptovalutama 80% slucajeva je vec moguce placati bilo sta preko interneta umesto kreditnih kartica jer se isplati i prodavcima to sto su dobili 100 dolara u kriptovaluti za dva meseca bude 150.
  • Filip

    14.10.2020 11:36
    Primitivne reciklirane Radikalcine se bave kriptovalutama? Hahahahaha....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija