Priča o rastu zaposlenosti nerealna, sezonski poslovi stvaraju lažnu sliku

Broj zaposlenih u Srbiji povećan je za 44.422 osobe u odnosu na isti period prošle godine, ali rast zaposlenosti za 2,3 odsto pre svega se može pripisati pojačanom angažovanju sezonskih radnika.
Rast zaposlenosti beleže prerađivačka industrija, građevinarstvo, trgovina na veliko i malo i popravka motornih vozila, piše Politika.
 
Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku, smatra da problemi u vezi sa održanjem stope zaposlenosti tek predstoje, posebno sa istekom državne popmoći u formalnom sektoru, koji će usloviti pad zapošljavanja u proizvodnji.
 
"Čim izostane pomoć, pred nama će se prikazati realnost. Veći pad realne zaposlenosti dogodiće se već u prvim mesecima 2021. koji su tradicionalno loši za plasman proizvoda i usluga", navodi Rajić za Politiku.
 
Povećanju zaposlenosti u trećem kvartalu doprineli su letnji sezonski poslovi u ugostiteljstvu i turizmu zbog čega je slika o zaposlenosti uzdignuta, samo na kratko. Realnost je, ipak, sasvim drugačija, dodaje Rajić, jer većina hotela u Beogradu najavljuje zatvaranje zbog prevelikih troškova održavanja, a oko 5.000 radnih mesta već je izgubljeno.
 
"Slično je i u turizmu, a ove godine i auto-industrija beleži redukciju zaposlenosti", ističe.
 
Ranka Savić, predsednica Asocijacije samostalnih i nezavisnih sindikata, kaže za Politiku da je u trenutnoj situaciji ekonomski nemoguće govoriti o povećanju zaposlenosti, pgootovo kada se zna da je na stotine hiljada ljudi ostalo bez redovnih primanja.
 
"Bez posla ostaju zaposleni u turizmu, ugostiteljstvu, avio i drumskom saobraćaju. Industrija zabave potpuno je stala i bez prihoda je ostalo 26.000 ljudi. Sve to navodi na zaključak da priča o rastu zaposlenosti nije realna", zaključuje Savić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Светозар Милетић

    04.11.2020 12:39
    @Aspic a у међувремену у центру Бечкерека стан од 90м2 продаје се за 49k€ и никако не иде. У Великој Кикинди се ништа ни не продаје јер нико не купује. Сзомбор да не спомињем као ни Обече а камоли Врбас или Сенту, Турок Кањижу или Сабатку. Не врти се све око Лимана већ око привреде. Те станове што неко купује по Новом Саду је одавно позната прича ... пређи Булевар, Футошки пут, Дунав, Канал па види како се живи у реалности ...
  • Aspic

    04.11.2020 10:01
    Realnost je sledeca, Liman 3, stanovi od 90kvm, prodati u nedelju dana, prvi 1350e/kvm, drugi 1460e/kvm, oba krs stanje u zgradama starim 45god. Tako da je zakljucak sledeci: gradjani svi rade i prihoduju u proseku oko 1.500e mesecno. Srbija cveta! Ko kaze drugacije, ne govori istinu!
  • N.S.Z.

    04.11.2020 09:35
    Nećeš
    Se
    Zaposliti

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija