Kako do kupca poljoprivrednih proizvoda - da seljak bude seljak, a ne socijalni slučaj

Oko 800.000 srpskih porodica i dalje strpljivo čeka na pomoć države u vidu izgradnje prehrambenih pogona, dobrog kupca i platiše njihovih proizvoda.
Kako do kupca poljoprivrednih proizvoda - da seljak bude seljak, a ne socijalni slučaj
Foto: Pixabay

Piše: Živan Lazić

Umesto izvoza ratarskih proizvoda daleko bolje i profitnije je izvoziti pripremljenu hranu, ali nikada u Srbiji nije bilo manje prehrambenih fabrika. Naprotiv, prevelik broj ih je (tokom jugoslovenskog perioda poprilično razvijene delatnosti) propao tokom devedesetih, još više njih kasnije u lošoj privatizaciji.

Ostali su najsnažniji, pre svega konditori. I retke ovdašnje robne marke regionalno prepoznatljive upravo su iz ovog segmenta.

Krah srpske prehrambene industrije odrazio se i na primarnu poljoprivredu, isporučioca sirovina za preradu. Naš agrar je ratarstvo sveo na četiri pet osnovnih useva - pšenicu, kukuruz, suncokret, soju i šećernu repu, uzgoj useva za stočnu prehranu je više nego prepolovljen, jer nema stoke, dok se uzgoj nekada, posebno među vojvođanskim paorima veoma popularnog lekovitog bilja sveo na minimalne površine. Tek da ne nestane.

Seljačko kockanje

Umesto nekadašnjeg izvoza mesnih prerađevina na veliko tržište Rusije, ali i u Grčku, Italiju ili Austriju, danas se hvalimo time kako smo sa cirka tri miliona tona među deset najvećih izvoznika kukuruza. Ove sezone čuju se pohvale i na, posle dužeg perioda rekordno niskih, sve više cene pšenice za naših dva miliona tona viška u skladištima.

Naravno da je dobro da seljaci i trgovci više zarade na inoplasmanu, ali izvoz sirovine na duži rok nije razvio niti jednu poljoprivredu. Osloniti se na berzu liči na kockanje, nije to za seljaka. Bez jakog kupca u vidu prerađivača nema ni snažnog tržišnog podsticaja poljoprivrede. Pomoć države dobro dođe, ali samo kao dopuna dobrom funkcionisanju tržišta u lancu popularno nazvanom "od njive do trpeze".

Ukratko, manimo se licitiranja miliona i miliona tona izvezenog žita, okrenimo se finalizaciji i dogradnji celokupnog agrokompleksa. Mnogo toga nam nedostaje, i ne samo za preradu ratarskih useva. Potrebne su nam i fabrike sokova, fabrike kompota i raznih voćnih namaza, proizvođači atraktivnih pića.

Nizak profit, ekološki pogubna

Kao međukorak neophodna nam je i obnova stočarstva, rogate stoke, baš kao i svinjogojstva. Nekada smo bili među pet vodećih evropskih izvoznikla mesa i prerađevina, danas meso znatnim delom uvozimo, podjednako goveđe i svinjsko.

I dok se u svinjogojstvu suočavamo sa vakcinisanjem kao preprekom izvozu, kod rogate stoke u pitanju je nepostojanje ekonomske računice. Tako se ovdašnji agrar sveo na nekoliko ratarskih useva, dobar uzlet uzgoja jabuka, bobičastog voća, bresaka, višanja, lešnika, obnovu kvalitetnog vinogradrstva. Od stočarstva znatno je poboljšan kvalitet mleka, na račun znatnog umanjenja obima proizvodnje.

Upravo suženi dijapazon agrarne proizvodnje je odlika ekološki pogubne i nisko profitne poljoprivrede. A od ove delatnosti, kao jedinom izvoru prihoda, u Srbiji živi čak 630.000 porodica. Još oko 150.000 familija obradom zemlje stiče dodatne prihode bez kojih ko zna kako bi preživele.

Hteli ili ne, agrarno smo društvo i kada nam je poljoprivreda jadna, siromaha će biti na svakom koraku. Posebno danas, kada su čitava sela sirotinja, a u retko kom, i od najvećih, ima više od pedesetak "dobrih gazda".

Zainteresovanost ulagača

Razlog je upravo u sužavanju agrara na nekoliko ratarskih biljaka, nešto više vrsta voća i otaljavanje stočarstva. Jednostavno sve je usahlo, nedostaje prava tržišna potražnja jer nema prerađivača.

Poslednje godine mandata prethodne vlade činilo se da je nedostatak uočen. Doneta je i regulativa kojom se ulaganje u nove prehrambene pogone može podsticati iz državnog budžeta do 50 odsto vrednosti investicije.

Nije prošlo mnogo vremena, a već su se pojavili ulagači u nove prehrambene fabrike. Primera radi, fabriku krastavaca u Gospođincima finansirao je nemački preduzetnik, dok je čuvena fabrika čokolade iz Švajcarske započela izgradnju pogona u Novom Sadu.

Seljaci ili socijalni slučajevi

U raznim fazama pregovora je još desetak investitora. I kada se očekivalo da će nova vlada nastaviti trend podsticaja (i) prehrambene industrije, nelagodno iznenađenje.

Među baš prekobrojna 22 ministra nema nikog zaduženog za ovaj segment. Verovatno će se i dalje voditi kao deo privrede, uvek u senci fabrika koje, ali samo na prvi pogled, više zapošljavaju. Bolje rešenje bi bilo locirati je u minstarstvo za poljoprivredu i celu delatnost posmatrati zaokruženo, kao agrokompleks.

U svakom slučaju, nov tim Ane Brnabić je pred ne lakim zadatkom obnove prehrambene industrije u teško vreme, kada se ceo svet rve sa pošasti smrtonosne virusne zaraze. Ali, oko 800.000 srpskih porodica strpljivo čeka na pomoć u vidu izgradnje prehrambenih pogona, dobrog kupca i platiše njihovih proizvoda. Ukoliko pomoć izostane ili se dugo kašnjenje još oduži, to više neće biti robni proizvođači, već socijalni slučajevi prikriveni formalnim statusom seljaka.

  • Avala

    06.11.2020 21:54
    Odgovor ste dali u prvom delu teksta.. Nestanak poljoprivrednih kombinata. Za ove 23 000 godine bavljenja poljoprivredom na ovoj planeti ljudi nisu osmislili slozeniji, efikasniji I logicniji sistem poljoprivredne proizvodnje od kombinata. Posto smo 91 kombinat zakucali u zemlju, a ono sto nismo uspeli da pokvarimo do kraja kao PKB, pozurili smo da prodamo, dosli smo do toga da Srbija proizvede danas 40-50% hrane od onoga koliko je pravila 1989. Veliki sitemi su bili od neverovatnog znacaja za vertikalnu integraciju sa naucnim institutima koji danas uglavnom tavore. Ko danas ulaze od veliki privatnika u nauku? Matijevic, Kostic, Miskovic, AL Dahra? Razvoj novih sorti, hibrida, rasa? Resenja lakog nema sto se tice prehrambenih fabrika.. Mozda poceti tako sto ce se zadrugama omoguciti da postanu stedno kreditne zadruge I da mogu slobodno da plasiraju kratkorocne ili dugorocne hartije od vrednosti za prikupljanje novca za investiranje u hladnjace, preradu, it'd.. Samostalno.. Ako se skupe sve zadruge npr. Malinara I izadju sa takvim zapisom na npr 10 godina uz dobar prinos deonica, sigurno bi skupili mnogo vise nego od drzave.. Osim banaka, mozda bi neki investicioni fond bio zaintresovan takodje.. Ipak je to industrija koja cak I izvozom sirovine sveze ili smrznute donese 300miliona evra.. Ali ostavimo genijalcima koji vode privredu I poljoprivredu Ani Brnabic I Nedimovicu.. Sigurno imaju spreman plan
  • Anonimus

    06.11.2020 11:31
    U pravu je autor priloga, dobar kupac je ono što je najpotrebnije srpskom agraru. Ne možemo večito izvoiti sirovine, potrebno je što pre razvijati prehrambenu i druge na agrar naslonjene prerađivačke industrije.
  • S

    06.11.2020 09:44
    S
    Plasman polj. proizvoda je čista lutrija, koliko ima polj. gazdinstava pasivnih zbog ne otplaćenih kredita uzrokovan niskom cenom proizvoda.Cena šljive godinama niska, višnja , ..itd, to može ministarstvo poljoprivrede da da podatak I da nađe način da se pomogne bar otpisom kamata.Otpisuju se dugovi, poreze, pa daj otpišite nešto I seljaku, ako želite da se selo obnovi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija