EU uvodi takse Americi zbog Boinga

Evropska unija uvešće iduće nedelje takse na uvoz robe iz SAD u vrednosti od četiri milijarde dolara zbog američkih subvencija proizvođaču aviona Boing, kažu diplomate u Briselu.
EU uvodi takse Americi zbog Boinga
Foto: Pixabay
Agencija navodi da su vlade većine članica EU podržale uvođenje taksi, što će biti objavljeno u ponedeljaka na sastanku ministara trgovine Unije.
 
Spor između EU i SAD traje već 16 godina, a predsednik Donald Tramp, i ako izgubi na izborima, ostaje na čelu države do 20. januara, i kako ističe Rojters, ima dosta mogućnostI da poveća takse na uvoz robe iz EU, uvedene u sličnom sporu zbog subvencija Erbasu.
 
Američki trgovinski predstavnik Robert Lajthajzer upozorio je prošlog meseca da će uvođenje taksi EU "prisiliti SAD da odgovore", a predsednik Tramp je zapretio da će "uzvratiti jače".
 
Brisel smatra da će njegove takse, koje se odobrila i Svetska trgovinska organizacija (STO), doprineti uspehu pregovora o rešavanju spora započetog još 2004. godine. Neki analitičari smatraju da bi pobeda demokratskog kandidata Džoa Bajdena mogla da ubrza prevazilaženju razlika između dve strane.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Garavi

    07.11.2020 20:55
    Sta smo imali ovde?
    Ne volim SAD ni malo, ali EU Boingu moze da pljune pod prozor. Ako se Ameri zainate, Erbas ce ostati bez 20% delova koje nabavlja iz SAD. Iz tog razloga je propao posao sa nabavkom Erbas aviona za Iran.
    Veliki broj delova aviona moraju biti americki, jer su samo oni atestirani za bezbedno letenje. To je i razlog zasto Kinezi ne zure sa razvojem svojih sirokotrupnih aviona COMAC - svesni su da ih Ameri mogu blokirati kad god hoce.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija