Nova ekonomija: Vlada Srbije sprema pomoć od 4,8 milijarde za EPS

Vlada Srbije je u predlogu rebalansa budžeta za 2020. godinu predvidela subvencije "javnim preduzećima u sektoru električne energije" u iznosu od 4,8 milijardi dinara, što predstavlja presedan u dosadašnjem planiranju javnih finansija.
Nova ekonomija: Vlada Srbije sprema pomoć od 4,8 milijarde za EPS
Foto: Pixabay
Prema mišljenju konsultanta Bogdana Petrovića, ove subvencije mogu samo da budu usmerene na Elektroprivredu Srbije (EPS), a potencijalni razlog su gubici koji se ostvaruju prilikom otkupa struje iz obnovljivih izvora energije po subvencionisanim cenama.
 
On dodaje i da se subvencije za Javno preduzeće za podzemnu eksploataciju uglja "Resavica" dodeljuju iz programa "Upravljanje mineralnim resursima", što dodatno sužava preduzeća koja bi mogla da budu primaoci te pomoći.
 
"Toga nikad nije bilo do sada, a to može da bude samo EPS, s obzirom da drugo (javno preduzeće u energetskom sektoru), Elektromreže Srbije, nemaju problema", kaže Petrović za Novu ekonomiju.
 
Nova ekonomija podseća da je Elektroprivreda Srbije, verovatno najznačajnija kompanija u domaćoj privredi, prošle godine na nivou grupe zabeležila gubitak od 3,9 milijardi dinara ili oko 33 miliona evra.
 
Ove nedelje usvojen Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Srbije za 2020. godinu predviđa prihode od 1.291,4 milijardi dinara i rashode u visini od 1.774,4 milijardi dinara, čime bi deficit iznosio 483 milijarde dinara.
 
Petrović ocenjuje i da bi za ozdravljenje finansija EPS-a bilo neophodno povećavanje takozvanih "fid-in tarifa", iz kojih se finansiraju obnovljivi izvori energije.
 
"Ili će se povećati naknada za obnovljive izvore energije ili će gubici morati da se reše subvencijama. Naknada do sad nije povećana, a konstantno se aktiviraju novi vetroparkovi, koji su odobreni pre nekoliko godina", zaključuje Petrović.
 
Visina te tarife je nepromenjena još od 2015. godine, dok je nabavka električne energije od povlašćenih proizvođača u tom periodu povećana osam puta.
 
Prošle godine je za otkup struje od povlašćenih proizvođača "zelene" struje plaćeno 13,3 milijarde dinara, dok EPS od krajnjih korisnika putem fid-in tarifa naplaćuje 9,33 pare po kilovat-satu prodate struje.
 
Petrović je na nedavno održanom panelu "Zašto su javna preduzeća u gubitku" ocenio da će EPS samo zbog nedovoljnih prihoda od fid-in tarifa imati gubitak od 120 do 150 miliona evra na godišnjem nivou.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pićuka

    09.11.2020 16:29
    @A
    Popeli ste mi se već na onu stvar sa tim koliko ima lekar a koliko ima on. Lekar treba da ima koliko treba i za to nije kriv banderaš. Banderaš, u celom svetu, ima veću platu od mnogih. Moj kolega u EPS-u ima duplo veću platu od mene. Moj cilj je da ja imam platu kao on a ne da njemu bude manja plata. Lekari treba da se bore da njima bude veća plata a ne da banderašu bude manja. Druga je stvar što je EPS postao banditska firma i o tome može da se priča.
  • čiča

    09.11.2020 08:35
    povlašćenim tarifama stop
    Čiča-Ma ajde, šta pričamo. Do god se ne odvoje obnovljivci iz EPS-a nema dobiti za to preduzeće. Sve pare pojedoše! Taksa od građana je kap vode u moru! Na državnu grbaču da idu, pa neka im oni daju te povlašćene tarife. Ja sam za ukidanje povlašćenih tarifa. EPS će posle da se sredi odma.
  • Janko

    08.11.2020 21:39
    Srpska Napredna Salamura
    Koliko od ovog novca ide na punjenje Radikalskih dzepova?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija