Predsednik VKS predlaže otpis manjih komunalnih dugova koje je sudovi trebalo da ustupe izvršiteljima
On je za Večernje novosti kazao da ni prema stavu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu nije povređeno nečije pravo na imovinu ukoliko dug ne premašuje deset evra, koliki je veliki broj komunalnih dugova u Srbiji, od kojih su neki na naplatu stigli posle više decenija, sa ogromnim kamatama.
Mediji su ove nedelje objavili da će skoro milion starih izvršnih predmeta biti prebačeno sa sudova na javne izvršitelje, a vrednost potraživanja se umnogostručila zbog višedecenijskih kamata.
"Početkom godine na snagu su stupile izmene Zakona o izvršenju i obezbeđenju, po kojima se svi stari izvršni predmeti ustupaju izvršiteljima. Među njima je najviše onih na osnovu verodostojne isprave, odnosno komunalnih dugova, ali i neplaćenih TV pretplata, privatnih potraživanja, dugovanja bankama, koje su u međuvremenu otišle u stečaj", rekao je Milojević.
Rekao je da je u januaru u Srbiji bilo milion predmeta starijih od tri godine.
Milojević je kazao da je s Delegacijom EU pre nekoliko godina pokrenuta inicijativa da se ti predmeti reše i da se tako rastereti sudstvo, ali da zakon nalaže da se takvi slučajevi prebacuju izvršiteljima.
"EU je obezbedila ljude koji su pomogli da se predmeti pregledaju i klasifikuju i do sada je izvršiteljima prebačeno blizu 90 odsto tih predmeta", rekao je on, a po podacima iz juna ostalo je blizu 460.000 slučajeva koji treba da se proslede izvršiteljima.
Predsednik suda ipak ne veruje da će svi ti slučajevi da stignu na prinudnu naplatu, jer i dalje ima nepregledanih fascikli, nekompletnih predmeta i poverilaca, koji se nisu opredelili da li žele da im dug naplati sud ili izvršitelj, zbog čega je izvršenje obustavljeno.
Milojević je rekao da će oni čija dugovanja nisu obustavljena, morati da plate troškove postupka i zakonsku zateznu kamatu, pored glavnice.
"Naknade za izvršitelje u tim slučajevima su male, ali su kamate 'astronomske' - za inicijalni dug od hiljadu dinara, može da stigne rešenje na 20.000 dinara sa kamatom", rekao je sudija.
Komentari 11
Mile
Apsolutna zastarelost svih dugovanja je 10 godina
Realista
Gospodo iz Vlade kada kupite zlato ono se ne koti nego ostaje iste kilažw, a preko zateznih kamata vi naplatite više nego duplo realnu vrednost. To se zove zelenašenje. To Vam je malo pa dozvoljavate da troškovi izvršitelja budu nekoliko puta viši od osnovnog duga sa kamatama, a od samom duga mogu biti viši i više desetina puta. Apsurdno je da izvršitelj naplati i troškove obračuna kamate i duga za komunalne usluge, a kompletan obračun mu uradi komunalno preduzeće.
Najveći apsurd je da dužnik plaća nagradu izvršitelju.
U srpskom jeziku to ne može biti nagrada koju plaća dužnik, već je to kazna za dužnika, a za izvršitelja je ekstra ćar. Može da kažnjava samo sud, a ne izvršitelj. Ako je taj iznos kazna, onda ceo iznos nagrade treba da se uplati u javne prihode,
Nagradu daje onaj ko unajmi izvršitelja za dobro izvršen posao. Izvršitelj ima cenovnik svojih usluga koje on fakturiše i time mu je sve plaćeno, a onaj koji ga je unajmio može dodatno da ga nagradi ako bude zadovoljniji. Nagradu ne plaća onaj koji treba da plati dug.
Blade
OPOMENA NE PREKIDA ZASTAREVANJE
Najčešći problemi su u vezi sa dugovanjem za izvršene komunalne usluge. Zabunu u vezi sa zastarelošću mnogima prave – opomene.
Opomene ili obaveštenja koje davoci komunalnih usluga šalju, ne prekidaju tok zastarelosti. Upravo u ovakvim situacijama, zakon štiti dužnike odnosno, kažnjava nemarne poverioce ostavljajući dužnicima mogućnost pozivanja na zastarelost."
Molio BiH te više da ne pišeš napamet...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar