Vlade su objavile mere podrške od skoro 12 biliona dolara do septembra ove godine, a centralne banke su svojim merama dodatno pomogle sa najmanje 7,5 biliona dolara kako bi se ublažio uticaj pandemije na njihove ekonomije, navodi MMF u izveštaju.
Ipak, uprkos nezapamćenom obimu i brzim spasilačkim merama, koje su obuhvatile smanjenje poreza, subvencionisanje zarada, odobravanje zajmova malim preduzećima i rezanje kamata na rekordno niske nivoe, globalna ekonomija trpi najgoru recesiju od Velike depresije, napominje Fond.
Ekonomska aktivnost i zapošljavanje u velikim delovima sveta, uključujući Sjedinjene Države i Evropu i dalje je znatno ispod nivoa na kojem je bila pre udara pandemije.
Iako najava vakcina protiv korona virusa nagoveštava poboljšane izglede za globalnu ekonomiju sledeće godine, one neće mnogo pomoći zemljama u neposrednoj budućnosti. A potencijalne prepreke na putu za obezbeđenje dodatne finansijske podrške privredama mogle bi da ugroze ionako krhki oporavak.
"Pred zemljama je sada dug put uspona koji će biti težak, neujednačen, neizvestan i sklon zastojima", rekla je izvršna direktorka MMF-a Kristalina Georgieva.
Komentari 3
Bulevar Revolucije
branislav
Tramp nije hteo...
Katarina
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar