Žestok udar farmakomafije na svakog ko vakcinu protiv kovida posmatra kao opšte dobro

Jedna od najvećih farmaceutskih kompanija na svetu, "Merc" iz američke države Nju Džersi obavestila je javnost da je ovih dana prodala suvlasništvo u inovativnoj firmi "Moderna" čije akcije su za jedanaest meseci porasle za 750 odsto.
Žestok udar farmakomafije na svakog ko vakcinu protiv kovida posmatra kao opšte dobro
Foto: Pixabay

Piše: Živan Lazić

Naravno, sve je u kupovini, potom i prodaji vlasničkog udela legalno i pohvalno je od renomirane kompanije što je obelodanila poslovni potez, a nije morala. U zavetrini poslovne tajne, mnogi postupci, interesantni najširoj javnosti, ostaju prikriveni.

Pitanje koje se postavlja da li je kompanija nastala 1891. godine kao ispostava istoimene nemačke firme u Novom svetu i koju je tokom Prvog svetskog rata američka država nacionalizovala, proizvođač farmaceutike ili, pak, berzanski mešetar.

Pred otkrićem

Podsetimo, pre pet, odnosno tri godine "Merc" je u dva navrata uložio zbirno 50 miliona dolara u "Modernu", netom osnovanu biotehnološku firmu sa ciljem da najnovija naučna saznanja primeni u proizvodnji novih lekova, pre svega za lečenje najtežih bolesti. Za desetak godina postojanja "Moderna" je više puta bila pred otkrićem lekova koje svi doktori na svetu priželjkuju.

Ipak, konačan rezultat je uvek izostajao u poslednjem trenutku. U stručnim krugovima stekla je solidan renome, pa američka država redovno sufinansira istraživanja ove naučno-medicinske kuće.

Naravno, ulažu i osnivači. Kako je firma listirana na berzi njene akcije mogu kupiti i berzanski igrači. Uprkos rezultatima manjim od očekivanih, vrednost akcija je lagano rasla; tako je 5. januara jedna akcija vredela 19,48 dolara.

I tada se pojavljuje koronavirus; iskusnijim ulagačima nije bilo teško shvatiti da će se "Moderna" usmeriti na pronalazak vakcine i leka. Investitori su počeli kupovati akcije nove farmaceutske nade. Cena akcije je sve ubrzanije uvećavana i 3. decembra dostiže 149,53 dolara, sedam i po puta više nego pre jedanaest meseci.

Samo koji dan ranije stigla je i radosna vest da je u laboratorijama mlade kompanije proizvedena vakcina protiv kovid 19, zaraze koja se očas proširila celim globusom i za koju do ovih dana nije bilo ni preciznog leka, ni efikasne zaštite.

Profit i(li) humanost

"Merc" je izuzetno oplodio nekadašnji ulog i red je da zaradi na osnovu dobre procene da investira, moglo bi se reći, u startap preduzeće. Međutim, javnost od "Merca" i ostalih vodećih farmaceutskih kompanija očekuje nove lekove, pomagala, ne da zarađuje na berzi.

Sve bi prošlo sa manje povike da SAD i ostale najbogatije države na svetu nisu u privatne kompanije bespovratno uložile milijarde dolara javnog novca, i "Fajzeru“" i "Moderni", koji se, na osnovu rasta cena akcija, praktično transferisao u privatne džepove akcionara.

Na slučaj može da se gleda i šire. Jeste da su sve značajnije farmaceutske kuće uložile maksimalno stručnosti i rada svojih najboljih istraživača kako bi došle do spasonosne zaštite. Svakako da plemenita želja pronalaska leka ili vakcine jeste važan, reklo bi se i bazični motiv silnog angažmana zaposlenih. No, sve je vidljivije da kompanije do sada neviđenu potragu za zaštitom od virusa doživljavaju prvenstveno kao mogućost da što više profitiraju.

Zabranjeno neprofitirati

Čini se da je slučaj takozvane Oksfordske vakcine bio preloman. Među pet, šest kompanija koje razvijaju svaka svoju vakcinu dugo se činilo da je najbliža cilju upravo ona koju razvijaju britanski naučnici, a za čiju kasniju proizvodnju i distribuciju je investirala švedska kompanija AstraZeneka.

Kada je dvojac javno obelidanio nameru da dok se pandemija ne suzbije na prodaji vakcine ne zarađuje i stoga dozu kane prodavati za samo četiri dolara, navukao je bes konkurenata. Našli su način da dovedu u pitanje bezbednost oksfordskig izuma, tačnije da u javnosti poljuljaju poverenje u britansko-švedsku verziju.

Prethodno su dosta lako dobar deo zapadnog sveta, odavno nespremnog da prihvati inovacije iz Rusije, nahuškali protiv ruske vakcine "Sputnjik 5", mada je i ova vakcina, slično kao i izum kineskog "Sinofarma", zabeležila sasvim pristojan rezultat na testiranjima, sličan kao što imaju "Fajzerova" ili "Modernina".

Ogromno tržište

Nije teško dokučiti razlog. Vakcine su segment tržišta na kojima farmaceutske kompanije sigurno i najviše zarađuju. Jednostano, velika većina zaraznih oboljenja se periodično obnavlja, pa je potreba za vakcinama velika i stalna. Kako je reč o masivnim oboljenjama, neophodne su i velike količine. Otuda i velika zarada.

Pogledajmo o kolikom tržištu je reč. Švajcarska banka "Kredi-svis" je procenila da bi u slučaju da se protiv kovid 19 vakcinišu samo oni koji se na isti način štite od gripa, za američko tržište, gde se od gripa redovno štiti oko 90 miliona osoba, bilo potrebno, s obzirom da se u razmaku od nekoliko dana svakom daju dve, oko 180 miliona doza nove vakcine. "Fajzer" je sa državom SAD sklopio ugovor po kome je cena bočice 19,5 dolara, što znači da je vrednost ovako minimalističkog tržišta oko 3,6 milijardi. I tako svake godine.

Ako bi bilo potrebno zaštiti dve trećine od oko 330 miliona Amerikanaca, potreban broj bočica se povećava na 440 milona, a vrednost tržišta na 8,6 milijardi. Pri tome, državni trošak bi bio znatno veći s obzirom da treba organizovati distribuciju doza, tim složeniju što se "Fajzerova" vakcina, kako ne bi izgubila efikasnost, mora čuvati na čak minus 70 stepeni Celzijusa.

Nepoželjni skrajnuti

Što se tiče "Modernine" vakcine, ona je skuplja, između 60 i 70 dolara za dve doze. Istina, distribucija na potrebnih samo minus 20 stepeni je poprilično lakša. Reč je o ogromnim novcima, time i ogromnim zaradama. Jedva da se može zamisliti o kolikom je tržištu reč ako se uzmu i potrebe država Evropske unije, Kanade, Japana, Kine, Indije, Rusije, Australije...

I zbog svega navedenog jedna "AstraZeneka" sa predlogom da prilikom suzbijanja pandemije izostane profit baš smeta. Velik je novac u pitanju, treba malo skrajnuti onoga ko dovodi u pitanje zgrtanje "zelenbaća".

Slično je prošao i ruski Institut "Gamaleja" zbog sličnog predloga, baš kao i kineska kompanija "Sinofarma". Profit je u današnjem svetu dominantan cilj, oni koji ga pokušaju osporiti ili zaobići bivaju potisnuti ma koliko bili ugledni ili poznati.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • ///

    08.12.2020 22:23
    Ovi naši glupsoni ne znaju šta su izgubili kada su prodali za sitne pare sve naše firme, računajući i Batut,Torlak,Agenciju za registraciju lekova. Mogli su do sada imati mnogo, mnogo više.
    Iz tog ugla, mozda i drugu stranu da okrenem...
    Verovatno je bolje što su tako uradili jer bi opet mi bili “u svakoj čorbi mirodjija”. Eto, zbog toga, hvala im na tome.
    Ostalo, zajebanti žestoki itd.
  • @Anonimus

    07.12.2020 13:31
    A majke ti, a kad nije bio? Pa cela istorija covecanstva je borba i ratovi za novac i moc koju on donosi. Jako ste smesni (i jako glupi i neobrazovani) svi vi koji se necemu danas cudite i koji mislite da je na svetu nesto novo i da je ranije bilo drugacije, kad je u pitanju ljudski rod i ljudska priroda.
  • Gnjurac

    07.12.2020 13:14
    Zarada od vakcina je mizerna za farmaceutske kompanije. Suplementi, kozmetika i ostali lekovi su daleko isplativiji. Vakcinu primis jednom u zivotu ili jednom godisnje. A statini (ili neki drugi lek) se piju svaki dan, svaki mesec, pa do kraja zivota. Racunica je jasna

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija