Eurostat: Srpski standard oko polovine evropskog proseka

Koliko se u Evropi – državama Evropske unije, onim koje nisu članice i onima koje tome teže a još nisu u tom savezu – tokom 2019. godine stvorilo, a koliko su građani trošili, odnosno šta su s novcem kojim su raspolagali mogli da učine, pokazuju podaci koje je objavio Eurostat – zvanična evropska statistika.
Eurostat: Srpski standard oko polovine evropskog proseka
Foto: Pixabay
Reč je o podacima koji pokazuju stvarnu individualnu potrošnju, koja predstavlja meru materijalnog blagostanja domaćinstava. Na osnovu njih jasno je da u dosta zemalja postoji mogućnost domaćinstava da troše zarađeno iznad proseka EU, a da su neke i daleko ispod njega, prenosi Dnevnik.
 
Podaci govore o tome koliko novca neko domaćinstvo odvaja za određene, svakodnevne, odnosno uobičajene životne potrebe, a od svih evropskih zemalja najbolje je plasiran Luksemburg, u kojem je evropski prosek premašen čak 35 odsto. Na začelju je Albanija, koja je, po podacima Eurostata, po tom pokazatelju na nivou od 39 odsto evropskog proseka.
 
Kada je reč o Srbiji, stvarna individualna potrošnja prošle godine je dostigla 49 odsto evropskog proseka. Taj pokazatelj je u Severnoj Makedoniji 42 odsto, a u Bosni i Hercegovini 41 odsto. U Crnoj Gori podaci koji pokazuju potrošnju domaćinstva u odnosu na evropski prosek dostigli su 60 odsto.
 
Kada je reč samo o zemljama EU, iznad evropskog proseka na osnovu tog pokazatelja, uz Luksemburg je još devet država – Nemačka, Austrija, Danska, Belgija, Holandija, Finska, Francuska i Švedska. Na poslednjem mestu među zemljama EU je Bugarska, gde je taj pokazatelj na svega 58 odsto evropskog proseka. 
 
U zemljama bivše Jugoslavije koje su članice EU, Hrvatskoj i Sloveniji, taj pokazatelj je ispod proseka u Evropi. Naime, u Sloveniji je dostignuto 83 odsto evropskog proseka, dok je Hrvatska na 66 odsto. Svega nekoliko procenata bolje od Hrvatske su Mađarska – 67 odsto i Slovačka – 69 odsto evropskog proseka.
 
Stvarna individualna potrošnja domaćinstva je u evropskim zemljama koje nisu članice EU iznad evropskog proseka. 
 
Tako je Norveška premašila evropski prosek 31 odsto, Švajcarska 21 odsto, a Island 16 procenata. Potrošnja domaćinstava u Velikoj Britaniji, koja bi uskoro trebalo da i zvanično istupi iz EU, evropski prosek premašila je 13 odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • !

    20.12.2020 20:52
    Crna Gora, nekad siromasna republika za koju smo u SFRJ izdvajali solidarnu pomoc je na 60%.

    Srbija 49%.

    A Vojvodina sad ima nize plate od proseka Srbije, znaci manje od 49%.

    Vojvodina je nekad bila daleko bogatija od CG i SRB.
  • /

    20.12.2020 14:32
    Mali lažov, veći lažov i statistika
    volela bih da znam kakva je matematika iza ove konstatacije
  • rale

    20.12.2020 13:08
    Trošenje određene količine novca zarad preživljavanja nije isto što i kvalitet tog života. Već godinama većina proizvoda u Srbiji košta skoro isto kao i u Evropi, izvlače nas usluge, kirije, i tako ti neki opšti troškovi. Generalno kada se pogleda neki kvalitet života mislim da građani Srbije žive nekih 3-4 puta gore nego u EU. Socijalna i ekonomska sigurnost, zdravstvo, obrazovanje i pravosuđe nam klize godinama unazad.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija