Eurostat: Srpski standard oko polovine evropskog proseka

Koliko se u Evropi – državama Evropske unije, onim koje nisu članice i onima koje tome teže a još nisu u tom savezu – tokom 2019. godine stvorilo, a koliko su građani trošili, odnosno šta su s novcem kojim su raspolagali mogli da učine, pokazuju podaci koje je objavio Eurostat – zvanična evropska statistika.
Eurostat: Srpski standard oko polovine evropskog proseka
Foto: Pixabay
Reč je o podacima koji pokazuju stvarnu individualnu potrošnju, koja predstavlja meru materijalnog blagostanja domaćinstava. Na osnovu njih jasno je da u dosta zemalja postoji mogućnost domaćinstava da troše zarađeno iznad proseka EU, a da su neke i daleko ispod njega, prenosi Dnevnik.
 
Podaci govore o tome koliko novca neko domaćinstvo odvaja za određene, svakodnevne, odnosno uobičajene životne potrebe, a od svih evropskih zemalja najbolje je plasiran Luksemburg, u kojem je evropski prosek premašen čak 35 odsto. Na začelju je Albanija, koja je, po podacima Eurostata, po tom pokazatelju na nivou od 39 odsto evropskog proseka.
 
Kada je reč o Srbiji, stvarna individualna potrošnja prošle godine je dostigla 49 odsto evropskog proseka. Taj pokazatelj je u Severnoj Makedoniji 42 odsto, a u Bosni i Hercegovini 41 odsto. U Crnoj Gori podaci koji pokazuju potrošnju domaćinstva u odnosu na evropski prosek dostigli su 60 odsto.
 
Kada je reč samo o zemljama EU, iznad evropskog proseka na osnovu tog pokazatelja, uz Luksemburg je još devet država – Nemačka, Austrija, Danska, Belgija, Holandija, Finska, Francuska i Švedska. Na poslednjem mestu među zemljama EU je Bugarska, gde je taj pokazatelj na svega 58 odsto evropskog proseka. 
 
U zemljama bivše Jugoslavije koje su članice EU, Hrvatskoj i Sloveniji, taj pokazatelj je ispod proseka u Evropi. Naime, u Sloveniji je dostignuto 83 odsto evropskog proseka, dok je Hrvatska na 66 odsto. Svega nekoliko procenata bolje od Hrvatske su Mađarska – 67 odsto i Slovačka – 69 odsto evropskog proseka.
 
Stvarna individualna potrošnja domaćinstva je u evropskim zemljama koje nisu članice EU iznad evropskog proseka. 
 
Tako je Norveška premašila evropski prosek 31 odsto, Švajcarska 21 odsto, a Island 16 procenata. Potrošnja domaćinstava u Velikoj Britaniji, koja bi uskoro trebalo da i zvanično istupi iz EU, evropski prosek premašila je 13 odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • !

    20.12.2020 20:52
    Crna Gora, nekad siromasna republika za koju smo u SFRJ izdvajali solidarnu pomoc je na 60%.

    Srbija 49%.

    A Vojvodina sad ima nize plate od proseka Srbije, znaci manje od 49%.

    Vojvodina je nekad bila daleko bogatija od CG i SRB.
  • /

    20.12.2020 14:32
    Mali lažov, veći lažov i statistika
    volela bih da znam kakva je matematika iza ove konstatacije
  • rale

    20.12.2020 13:08
    Trošenje određene količine novca zarad preživljavanja nije isto što i kvalitet tog života. Već godinama većina proizvoda u Srbiji košta skoro isto kao i u Evropi, izvlače nas usluge, kirije, i tako ti neki opšti troškovi. Generalno kada se pogleda neki kvalitet života mislim da građani Srbije žive nekih 3-4 puta gore nego u EU. Socijalna i ekonomska sigurnost, zdravstvo, obrazovanje i pravosuđe nam klize godinama unazad.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kina zabranjuje kupovinu od Boinga

Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.

Prada kupuje modnu kuću Versaće

Italijanska modna kuća Prada saopštila je da je postigla "definitivni dogovor" sa američkom grupom Kapri Holdings o preuzimanju 100 odsto čuvene marke Versaće za 1,25 milijardi evra.