Po 90.000 dinara dobili su Ivan Gavrilović, Snežana Babić Sneki, Marko Bulat, Beki Bekić, Jelena Broćić i mnogi drugi.
Pomoć su dobili muzičari i pevači koji su u statusu samostalnog umetnika, nisu u penziji već su aktivni, i kojima još uvek teče radni staž.
Ovaj podatak izazvao je revolt u široj javnosti, a najčešći komentari koji su se mogli čuti je da oni ionako zarađuju mnogo više sume od onih koje prosečan građanin Srbije mesečno zaradi, te da je ovaj potez države šamar u lice svima nama.
Pisac Marko Vidojković ocenjuje za Danas da se estrada našla na velikim mukama jer je ova pomoć, iako dobrodošla, skromna u odnosu na ono na šta su navikli tokom novogodišnjih praznika.
"Umesto ozbiljnih bahanalija, 90.000 dinara biće dovoljno jedva za peticu belog, dve flaše viskija i svega jedan sat prostitucionih usluga. Kad prođu praznici, realno je očekivati povećanu stopu samoubistava među ovim cenjenim umetnicima. Pandemija ne bira žrtve", ironičan je Vidojković.
Bojan Pajtić, univerzitetski profesor i bivši predsednik DS, naglašava da je suština pomoći da stigne onima kojima je zaista potrebna.
"Ne mogu se stavljati u isti koš milioneri i siromašni glumci, operski pevači ili drugi umetnici koji nisu zaposleni na neodređeno vreme, a nemaju od čega da žive. Njihov položaj nije isti kao položaj onih estradnih umetnika koji na ime autorskih prava dobijaju milione, čak i ako sada ne rade. Pomoć ne može biti unisona, ona uvek mora zavisiti od imovnog stanja primaoca. Konačno, mora zavisiti i od toga kakvu kulturnu politiku država vodi i ima li je uopšte. Nije svaki zvuk muzika, niti je svako prenemaganje gluma, što vidimo na primeru Zvončice svaki dan", ističe Pajtić za Danas.
Politički analitičar Boban Stojanović je nešto blažeg stava, navodeći za Danas da ne vidi problem u isplati 90.000 dinara pojedinim pevačima, "ukoliko umetnici plaćaju poreze i doprinose".
"Svi građani koji su zaposleni ili su preduzetnici su dobili tu pomoć. Čak i oni čiji su poslodavci imali po nekoliko puta veći promet i koji zarađuju mnogo više nego tokom pandemije. Ako se mere odnose na sve građane koji plaćaju doprinose, ne vidim zašto ni umetnici ili 'umetnici' ne bi dobili isto. Jednakost u pravima i obavezama je osnova demokratskog društva i ne bi trebalo da nas zanima ko se čime bavi, da li nam se sviđa ili ne. I da li je ranije zarađivao milione ili ne, ili ih sada zarađuje", ocenjuje Stojanović.
Prema njegovim rečima, to što Vlada i Poreska uprava nisu u stanju da naprave mere koje ne bi bile iste za sve i koje bi bile pravednije – to je drugi problem.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 39
Amanda
B
U Srbiji sve moze i nista ne moze. Poreska uprava organizuje hajke na one za koje proceni da su zaradili nesto para, pa onda drzava to daje drugima za koje proceni da nemaju para. Obican svet nekad s pravom a nekad ne proziva one koji dobijaju pomoc.
Ceo taj haos pogoduje onima koji stvarno vladaju Srbijom da placaju svoje poslusnike i iznose pare na egzoticne destinacije.
Penzioner
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar