"Pričajte mi o nekima od najtežih problema na kojima ste radili i kako ste ih rešili", zadatak je koji Mask postavi pred kandidate na razgovorima za posao, a ima i dobro objašnjenje.
"Ljudi koji su zaista rešili taj problem znaju tačno kako su ga rešili. Oni mogu da opišu i one najmanje detalje", rekao je Mask na World Government Summitu 2017. godine.
Maskova metoda oslanja se na ideju da nekome ko iznosi lažnu tvrdnju nedostaje sposobnost da to uverljivo potkrepi. Zbog toga želi da čuje kako korak po korak govore o tome kako su radili na rešavanju nekog problema.
Studija objavljena u magazinu "Journal of Applied Research in Memory and Cognition" prošle godine u decembru otkrila je nekoliko pristupa uočavanju lažova i to upravo tehnikom razgovora za posao koja podupire delotvornost onoga što Mask radi već godinama, piše CNBC.
Jedna od takvih tehnika, nazvana asimetrično upravljanje informacijama, osmišljena je kako bi ispitaniku pružila sredstva da istražitelju dokaže svoju nevinost ili krivicu pomoću detaljnih informacija.
"Mali detalji su žila kucavica forenzičkih istraga i mogu istražiteljima da pruže ključne informacije za proveru kao i svedoke koje oni mogu da ispitaju", kažu autori studije.
Naglasili su i da bi ispitivači trebalo ispitanicima da daju jasne instrukcije da "ako daju detaljnije izjave o događaju, tada će istražitelji lakše moći da otkriju govore li istinu ili lažu".
Studija je pokazala da osobe koje govore istinu "obično žele da pokažu svoju nevinost tako što pružaju detaljnije informacije kao odgovor".
"Suprotno tome, lažovi žele da prikriju svoju krivicu. To znači da je verovatnije da će strateški uskratiti informacije kao odgovor na ovu metodu. Oni pretpostavljaju da će pružanje više informacija olakšati istražitelju otkrivanje njihove laži pa umesto toga pružaju manje informacija", zaključuju autori studije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Realista
Zamislite da se nadjete u džungli Amazonije ili Papue. Možda ćete preživeti jedan dan a možda ni jedan sat. Pali ste na testu. Sada zamislite nekog domoroca koji od rodjenja živi u toj sredini i za njega ste vi glupi belac.
Sada idemo u drugu krajnost. Zamislite tog domoroca koji nikada nije video druge ljude osim one iz svog plemena da se nadje na ulicama velegrada. Svi bi pomislili vidi budalu i verovatno bi ga pregazio automobil. Za njega bi ulice velegrada bile džungla, a za vas dom i obrnuto.
Inače na poslu mi tehnički problemi nisu nikada bili teški, čak bi stvarali osećaj zadovoljstva kada bi ih rešio.
Mnogo teži su mi bili problemi kada se politika mešala u tehniku. Kada se ljudska pohlepa meša u struku i žele da planiraš veće cene nego što su realne, kada imaš problema sa nečijom sujetom, željom da bude značajan, sa rešavanjem posledica nečije gluposti.
Ja
Potreba za dodavanjem detalja nastaje iz potrebe da laz zvuci uverljivije.
Stoji da onaj ko problem zapravo nije ni resio niti ozbiljnije gledao kako ga drugi resavao nema te detalje ali nije to nikakav pouzdan znak da neko govori istinu ili laze.
Problem je sto su lazovi obicno veoma vešti u laganju.
Petar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar