Cene hrane skočile na sedmogodišnji maksimum

Svetske cene hrane nastavile su rast u januaru, osmi uzastopni mesec, pri čemu su najviše poskupele žitarice, biljna ulja i šećer, objavila je Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).
Cene hrane skočile na sedmogodišnji maksimum
Foto: Pixabay
Indeks cena hrane, koji izračunava FAO prateći mesečne promene cena u korpe prehrambenih proizvoda koju čine žitarice, biljna ulja, šećer, mlečni proizvodi i meso, iznosio je u januaru 2021. u proseku 113,3 poena, što je skok od 4,3 odsto u odnosu na decembar i najviši nivo od jula 2014.
 
U januaru su veoma porasle cene žitarica, za 7,1 odsto na mesečnom nivou, predvođene poskupljenjem kukuruza na međunarodnim tržištima za 11,2 procenta, navodi se u izveštaju objavljenom na veb sajtu FAO-a.
 
Cene kukuruza su sada za čak 42,3 odsto iznad nivoa iz januara 2020, što je odraz sve deficitarnije globalne ponude usled velikih kineskih kupovina i manje proizvodnje i zaliha u SAD nego što se predviđalo, kao i privremene obustave registracija u Argentini za izvoz kukuruza.
 
Cene pšenice su povećane za 6,8 odsto, usled velike globalne tražnje i očekivanog smanjenja prodaje iz Rusije, kada se u martu udvostruči izvozna carina na pšenicu.
 
Visoke cene pirinča je poduprla jaka tražnja azijskih i afričkih kupaca, dodaje FAO.
 
Kad je reč o biljnim uljima, cene su u januaru povećane za 5,8 procenata u odnosu na prethodni mesec, i nalaze se na najvišem nivou od maja 2012. Tome je doprineo transportni sektor, koji je uzeo u obzir nižu proizvodnju palminog ulja u Indoneziji i Maleziji od očekivane zbog obilnih kiša i hroničnog manjka migrantske radne snage, ali i nastavak štrajkova u Argentini zbog kojih je smanjena raspoloživost sojinog ulja za izvoz.
 
Najveći rast cene u FAO-voj korpi prehrambenih proizvoda beleži šećer, za 8,1 procenat u odnosu na decembar, jer je ogromna globalna tražnja za uvozom podgrejala strah od potencijalnog manjka ponude zbog pogoršanih izgleda roda u Evropskoj uniji, Rusiji i Tajlandu, kao i zbog suše u Južnoj Americi. Rast cena sirove nafte i jačanje brazilske valute, reala, takođe su dali podršku rastu cena šećera.
 
FAO-v indeks cena mlečnih proizvoda je zabeležio mesečni rast u januaru od 1,6 procenata, podstaknut velikim kupovinama Kine uoči predstojećih praznika Lunarne nove godine i usled sezonskog pada zaliha za izvoz na Novom Zelandu.
 
Cene mesa su napredovale za 1,0 odsto u odnosu na decembar, pod uticajem ubrzanog globalnog uvoza živinskog mesa, naročito u Brazilu, usled izbijanja ptičijeg gripa koji je ograničio proizvodnju i izvoz iz nekoliko evropskih zemalja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • EvoOvako

    08.02.2021 08:17
    A
    Kod nas otkupne cene ispod minimuma, pa seljaci jedva preživljavaju....
    Samo kažem....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija