Najviše zahteva za restituciju u Kragujevcu

Najviše zahteva za novčano obeštećenje bivših vlasnika, kojima u procesu restitucije nije mogla da se vrati oduzeta imovina u naturi, stiglo je iz Kragujevca, što znači da bi značajan deo novca od dve milijarde evra, koje je država opredelila kao naknadu po ovom osnovu, moglo da ode u ovaj grad, saznanje Blic.
Najviše zahteva za restituciju u Kragujevcu
Foto: Pixabay
Drugim rečima, od ukupno 3.000 spremljenih rešenja Agencije za restituciju, najviše je onih vlasnika ili njihovih naslednika iz šumadijske prestonice, koji su od države tražili da se na ovaj način obeštete za oduzetu imovinu posle Drugog svetskog rata. Ta odšteta neće biti u apsolutnom iznosi njihove davno izgubljene imovine, već samo 15 odsto od procenjene vrednosti a isplata će početi naredne godine i završiće se 2034. godine.
 
To pravilo neće važiti za lica starija od 70 godina, koji će biti isplaćeni u roku od pet godina, oni koji imaju više od 65. će novac dobiti za 10 godina.
 
Ovakav sistem nadoknade opredelila je Vlada Srbije, koja je 21. januara usvojila da koeficijent na osnovu kog se utvrđuje tačan iznos obeštećenja za svakog korisnika restitucije, bude 0,15. Ta iznos se obračunava u evrima i ne može preći 500.000 evropske valute po jednom vlasniku a realizovaće se kroz isplatu novčane akontacije i državnih obveznica.
 
Primera radi, ako vrednost imovine po pravnosnažnom rešenju o utvrđivanju prava na obeštećenje utvrđena od strane Poreske uprave iznosi 1.000.000 evra, vrednost za isplatu obeštećenja biće 150.000 evra. Vrednost akontacije od 10 odsto, koja će biti isplaćena u drugoj polovini 2021. je 15.000 evra, dok će se ostatak duga, vrednost nakon oduzimanja akontacije, biti nadoknađena u vidu državnih obveznica.
 
Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić, kaže za Blic da isplata počinje 2022. za rešenja koja postanu pravosnažna do 30. juna ove godine.
 
"Spremno je oko 3.000 rešenja na osnovu kojih će se uraditi dopunska sa tačnim iznosom obeštećenja u odnosu na utvrđeni koeficijent. Kako bi izmirila obaveze prema bivšim vlasnicima imovine oduzete posle Drugog svetskog rata, država će emitovati obaveznice deminovane u evrima i to u nematerijalnom obliku, bez kupona, pojedinačno za svaku godinu. One će glasiti na ime i biće prenosive, a isplaćivaće se u evrima. Obveznice dospevaju godišnje, sa prvom isplatom 15. januara naredne godine u odnosu na godinu kada je isplaćena akontacija i isplaćuju se u roku od 12 godina od datuma emisije, izuzev za starije od 70 i 65 godina, kojima je rok smanjen na pet, odnosno 10 godina", kaže Sekulić.
 
Iz Mreže za restituciju pak kažu da su nezadovoljni ovakavim načinom novčanog obeštećenja bivših vlasnika i njihovih naslednika jer je kojeficijent mali.
 
Inače, prema procenama Agencije za restituciju, u Srbiji je do sada vraćeno 95 odsto imovine u naturi, ukupno 7.235 objekata, od čega su više od polovine poslovni prostori. Vraćeno je i 76 odsto, odnosno 73.993 hektara poljoprivrednog zemljišta, 5.922 hektara šuma, dok je crkvama i verskim zajednicama vraćeno više od 78 odsto od ukupno tražene površine zemljišta. Opširnije na sajtu Blica.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • zunzara

    14.02.2021 18:27
    Katastrofa za pojedince koji
    su imali imovinu koja je oduzeta i tokom godina uništena jer će za, recimo fabriku koja više ne postoji, dobiti crkavicu a onaj ko je imao lokal u centru Beograda dobio ga je nazad dakle tu je 100% obeštećen. Takva lopovija gde dobijaš 15% imovine koja ti je oduzeta i to na 10 godina, u nekim obveznicama za koje u stvari niko ne zna šta znače i koliko realno vrede je samo dokusurivanje i legalizovanje otimačine.
  • Tumač

    14.02.2021 11:19
    15% - naknada za korišćenje
    Kad se vrati 15% od vrednosti nečega, to znači da nije vraćeno 85% od te vrednosti.
    Obzirom da mnogo veći deo vrednosti nije i ne planira se da bude vraćen, veoma bezobrazno je govoriti o restituciji!
    Ovih 15% bi moglo da se shvati jedino kao naknada za 70-togodišnje korišćenje.
  • Bubuleja

    14.02.2021 07:48
    Restitucija
    Ovakvu sramotu nisam odavno citao.....15% vrednosti na 5 ili 10 godina .....itd.
    Obicna pljacka drzave. Komunisticke prostitutke i dalje vladaju. Treba sve poslanike koji su glasali za ovaj zakon pihapsiti i na dugogodisnje robije pislati. Kako ih nije sramota da nevracaju postojece objekte. Treba da ih vrate i jos daju obestecenje, bez obzira u kakvom su stavu i ko i sta se u njima nalazi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija