Prva i najpoznatija svetska kriptovaluta dostigla je 49.938 dolara, ojačavši ove godine za otprilike 70 odsto.
Rast cene bitkoina posebno se intenzivirao nakon što je proizvođač električnih automobila "Tesla" saopštio da je uložio 1,5 milijardi dolara u bitkoin i da će prihvatati plaćanja u ovoj digitalnoj valuti.
Rivalska kriptovaluta etereum se takođe drži blizu svog rekordnog nivoa od 1.879 dolara, koji je dostigla prošle nedelje.
Pored "Tesle", bitkoin je proteklih meseci zabeležio do sada neviđenu tražnju brojnih velikih i malih investitora koji su najavili njegovo prihvatanje kao sredstva plaćanja.
Oprez zbog oscilacija
Iza elektronskih valuta, kriptovaluta od kojih je najpoznatija bitkoin, ne stoji monetarna vlast i država i to je znak svima koji ulaze u trgovinu njima da budu veoma oprezni, kaže generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Vladimir Vasić.
On navodi da će vreme pokazati kako će centalne banke reagovati na omasovljenje takvog proizvoda, ali je za građane važno da znaju da upuštanjem u trgovinu virtuelnim valutama preuzimaju veliki rizik.
"Rizik se ogleda u tome što su njihove vrednosti nestabilne i menjaju se iz dana u dan, a to može da prouzrokuje velike finansijske gubitke", objašnjava Vasić.
Prema njegovim rečima, kriptovalute bi se sada mogle smatrati nekom vrstom paravaluta i da je za očekivati da kako se bude javljalo više njih i transakcije njima budu veće, da će monetarne vlasti voditi računa o zaštiti građana od rizika koji uzrokuje oscilacija njihove vrednosti.
Da je oprez sa trgovinom kriptovalutama neophodan više puta je ukazivala i Narodna banka Srbije (NBS).
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Doca
Знао је да тамо живи на хиљаде мајмуна. И тако је сељацима понудио 10 долара за сваког мајмуна којег ће за њега ухватити.
Сељаци су са одушевљењем прихватили понуду странца и одмах кренули у лов. Странац је од њих откупио све – на стотине мајмуна које су уловили.
Кад се број мајмуна мало смањио сељаци су их престали ловити. Странац је стога подигао своју понуду и сељацима понудио 20 долара за сваког мајмуна. Сељаци су без оклевања поновно кренули у лов.
Број мајмуна се још смањио и људи су се поново вратили пољопривреди. Странац је зато понуду повећао на 25 долара, али с временом је остало врло мало мајмуна тако да је било готово немогуће наћи још којег.
Странац је тада најавио нову понуду. За сваког мајмуна сељацима је понудио 50 долара. У исто време он је морао због посла отпутовати и за откуп мајмуна овластио је свог помоћника.
Како шефа није било, сељацима је дао понуду помоћник:
“Видите све ове мајмуне у кавезима које је прикупио мој шеф. Продајем вам их за 35 долара а када се шеф врати у село, можете му их продати по 50 долара за сваког.”
Сељани су озбиљно схватили и почели се организовати. Прикупили су све своје уштеде и откупили све мајмуне.
Никад више нису видели ни странца ни његовог помоћника, остало је само село пуно мајмуна.
Сада ћете можда боље разумети приче о деоницама, хипотекама и банкама којих задњих година има све више. Можда ће вам бити лакше разумети приче о узроцима глобалне финан
gradjaninX
Pedja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar