U Vojvodina ICT klasteru smatraju da je to u okolnostima pandemije fantastičan podvig, tako da je u poslednjem kvartalu ponovo zabeležen uspon, da bi kraj 2020. godine doneo rast od iznad 30 odsto u poređenju sa decembrom prethodne godine.
Proteklih godina je izvoz IT usluga rastao prosečnom stopom iznad 25 odsto.
Januar i februar prošle godine su pokazali nastavak dugogodišnjeg trenda, ali sa izbijanjem pandemije je došlo i do značajnog pada, navodi se u saopštenju.
Srpske IT kompanije ipak su uspele da očuvaju likvidnost i ljudske resurse od marta 2020. godine, kada je registrovan pad prihoda i broja projekata.
Navode da je izvoz IT usluga veoma važan za Srbiju, kao i za 20.000 IT stručnjaka koji stoje iza ovog uspeha.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
Dragan
Rekao bih je spoljnotrgovinski bilans u slucaju IT odlican, ali slazem se da bi valjalo videti cifre i mozda strukturu izvoza. Da se vidi gde ima prostora da se poveca profit, posto smo mi mala zemlja i broj IT strucnjaka jeste limitiran.
x
"Bilo bi dobro objaviti koliko je uvoz It- usluga"
apsolutno.
svi operativni sistemi, SAP-ovi, ofisi, antivirusi, klaud usluge, softveri koji se kupuju i rentiraju, sve se to kupuje u inostranstvu.
sad, da li je država u stanju da prikupi podatke o uvozu softvera i usluga od strane fizičkih lica (od pravnih držim da jeste), to je pitanje.
dijasporac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar