Advokatska kancelarija "Gleiss Lutz" sprovela je istragu koja je obuhvatila analizu 1,6 miliona datoteka i više od 1.550 razgovora i ispitivanja, navela je kompanija.
"Nadzorni odbor Folksvagena AG završio je postupak razjašnjenja i okončao istragu o uzrocima dizelske krize i odgovornosti, koju je pokrenuo u oktobru 2015. godine."
Zaključak je da su Vinterkorn i Stadler prekršili dužnost koja im je nalagala zaštitu interesa kompanije. Ostali članovi uprave oslobođeni su odgovornosti za skandal.
"Zato je nadzorni odbor doneo odluku da se podnese zahtev za naknadu štete protiv bivšeg predsednika uprave grupe Martina Vinterkorna i bivšeg člana uprave grupe i predsednika uprave Društva AUDI AG Ruperta Stadlera."
Vinterkorn i Stadler tvrde da nisu odgovorni za lažiranje podataka o emisiji štetnih gasova iz dizel automobila.
Podsetimo, Folksvagen je 2015. priznao da je u SAD-u koristio nedopušteni softver kako bi manipulisao podacima na testovima emisije iz motora, što je izazvalo najveću krizu u njegovoj istoriji. Skandal ga je koštao više od 32 milijarde evra u novčanim kaznama, modifikaciji automobila i pravnim troškovima.
Vinterkorn je podneo ostavku na mesto izvršnog direktora 23. septembra 2015, nedelju dana nakon izbijanja skandala. Otprilike tri godine kasnije Folksvagen je raskinuo ugovor sa Stadlerom zbog istrage koja bi trebalo da pokaže da li je grupa učestvovala u manipulaciji podataka.
Vinterkornovi branioci naveli su da je bivši izvršni direktor izrazio žaljenje zbog odluke nadzornog odbora i odbacio optužbe. Dodali su i da će "nastojati da razjasne navedena pitanja u dogovoru s Folksvagen AG-om". Stadlerovi advokati odbili su da komentarišu zahtev o odšteti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar