Da bi neko investirao u bitkoin trebalo bi da odluči šta tačno planira da uradi sa tim bitkoinom, koliko novca želi da investira, i na kojoj berzi želi da kupi, objašnjava za
eKapiju Marija Blešić iz Belgrade Crypto Community.
"Bitkoin kriptovaluta ima sve karakteristike novca, a njegova prednost u odnosu nacionalne valute je što je fiksnog broja i ne može se doštampavati. Bitkoin je zapravo deflatorna valuta, a sve transakcije bitkoina koje su se ikad desile zapisane su na internetu u okviru takozvanih blokova - blokova informacija koji su povezani u nerazdvojivi niz, po čemu je blockchain i dobio naziv", navodi Blešić.
Oporezivanje kriptovaluta u Srbiji
Zakonom o digitalnoj imovini regulisano je da se prihodi od digitalne imovine oporezuju porezom na kapitalni dobitak, pri čemu je poreska stopa 15 odsto. Kapitalnim dobitkom, objašnjava Marija, smatra se dokumentovana razlika između kupovne i prodajne cene.
"Ako je osoba kupila kriptovalutu za 10.000 dinara, a onda je prodala za 15.000 dinara, ta osoba bi trebalo da plati porez od 15 odsto na 5.000 dinara, kada podnese poresku prijavu sa dokazom o kupovnoj i prodajnoj ceni. U ovom slučaju taj porez bi iznosio 750 dinara. Sa druge strane ukoliko osoba nema dokaz o nabavnoj ceni, već samo o prodajnoj rizikuje da plati 15 odsto na ceo iznos, odnosno 2.250 dinara", kaže ona.
Tek se očekuju izmene i dopune koje će bliže definisati kako se tačno podnosi ovaj dokaz.
"Videćemo da li će biti logičnih olakšica koje bi pomogle kako trgovcima i rudarima kriptovaluta, tako i poreskoj službi", dodaje Blešić.
Kada da investirate?
Oni koji su zainteresovani da investiraju u bitkoine trebalo bi da znaju kako se kretala cena bitkoina u prošlom periodu, i od čega sve cena bitkoina zavisi.
"Vrlo je bitno da kupac ne bude podložan uticaju mase koja će, kao i uvek, reagovati pozitivno (hype) kada je cena najviša i reagovati negativno (fud) kada je cena niža. Jer upravo kada je cena niža treba investirati. Međutim, predvideti kada je tačno cena niža je već malo teže. Najbolje bi bio ako bi budući investitor bio deo neke kriptozajednice jer bi mu to dosta olakšalo kupovinu", kaže Blešićeva.
Rudarenje, kako objašnjava, fukcioniše tako što mašine rešavaju algoritamske zadatke i time "otvaraju" blokove u okviru blokčejna.
"Kada mašina reši algoritamski zadatak dobiće nagradu u vidu te kriptovalute. Rudarenje možemo da zamislimo kao rešavanje neke vrste sudokua: bilo ko može da rešava, ali onaj koji tačno i najbrže reši dobiće nagradu. Različite kriptovalute imaju različite algoritme za rudarenje, zahtevaju različitu opremu, različit nivo investicije u nju, ali i različitu dobit na kraju."
Za one koji bi želeli da budu deo kripto ere, a nemaju previše iskustva - kupovina na berzi je rešenje, savetuje sagovornica portala
eKapija. Time će, kako ističe, na jednostavan način doći do kriptovalute koja ih zanima i učestvovati u ovim zanimljivim dešavanjima na berzi i u zajednici.
Rudarenje je predviđeno za one koji imaju malo više tehničkog znanja, te i nije previše preporučljivo za totalne početnike. Opcija da neko dođe do kriptovalute može biti i prodaja proizvoda i usluga za kriptovalute. Ukoliko osoba ima neki svoj biznis ili hobi - može uplate ili donacije da prima u kriptovalutama.
Cena opreme za rudarenje zavisi od vrste opreme i od količine.
"Ako pričamo o ozbiljnom rudarenju to jeste izdatak, ali onda je bolje pitanje: Za koliko vremena bi se ta inicijalna investicija povratila? Da bi rudar to znao morao bi da istraži isplativost rudarenja date kriptovalute. U tu računicu ulazi količina kriptovalute koja može da se izrudari i proda po tržišnoj vrednosti, a oduzme cena opreme, struje, održavanja i ostalih rashoda uključujući i porez. Rudari imaju na umu i da tržišna cena valute koju rudare može da poraste, te ukoliko odmah ne moraju da prodaju na berzi - ostvariće dodatni profit."
Oblast kriptovaluta je relativno mlada i tek joj predstoji dalji razvoj.
"Čini se da će bitkoin, kao i do sada, biti sredstvo za čuvanje vrednosti - store of value. Ovo je dosta važno kada znamo koliko je diversifikacija kapitala važna. Bitkoin je za to pogodan zbog svojih digitalnih karakteristika, lake prenosivosti i globalne orijentisanosti. Očekujem da vidimo rešenja nekih tehničkih problema na pojedinim platformama i posebno razvoj crypto-commerce sektora. Naravno, ova cela oblast će biti u potpunosti zakonski regulisana što znači - oporezivanje dobiti, ali i mogućnost poslovanja u zakonskim okvirima", zaključuje Blešić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 17
pera
Pavle
Drugo, treba porediti sa alternativama (ne digitalnim, sve osim BC je rizik o kom neću da trošim vreme). Napljuvaše fino BC u komentarima, kao da papirne pare štampaju poštenjačine sa narodnim masama u interesu. Pa baš zato što znam ko "garantuje" za dolar i evro radije ću koristiti BC.
Treće, valuta u večitom smislu... Dok postoji poverenje kod prodavca i kupca, može se koristiti školjka, kliker, bonovi, vaučer, čekovi, pa što ne bi i online depoziti.
Hej, narode, proučite stvarnost. Finu satisfakciju daje odsustvo nesigurnosti kad ti nešto više nije nepoznato.
@sima
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar