Nacionalna služba i dalje ne zna koliko nezaposlenih će dobiti novac?

Iako još od početka zvaničnici najavaljuju novčanu pomoć koju bi trebalo da dobiju svi nezaposleni, iz Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) za Novu ekonomiju kažu da još uvek ne znaju koliko će tačno osoba novac i dobiti, niti koliko će novca na to biti utrošeno.
Nacionalna služba i dalje ne zna koliko nezaposlenih će dobiti novac?
Foto: 021.rs
Svi koji su se 15. aprila nalazili na evidenciji NSZ trebalo bi da u junu dobiju po 60 evra, najavio je sredinom aprila direktor ove institucije Zoran Martinović.
 
"Imaćemo oko 600.000 onih koji očekuju tu pomoć, to je ukupno oko 4,3 milijarde dinara", kazao je Martinović.
 
Međutim, deset dana nakon ove izjave, iz NSZ odgovaraju da se još uvek kompletiraju spiskovi lica koja će imati pravo da ostvare ovu vrstu pomoći i da još uvek nemaju konačni presek. 
 
"Ukupnim iznosom novčane pomoći biće obuhvaćena lica koja su bila prijavljena na evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje na dan usvajanja Zaključka, odnosno 15. aprila 2021. godine i to: nezaposlena lica, uključujući korisnike novčane naknade za slučaj nezaposlenosti i lica uključena u mere aktivne politike zapošljavanja, lica koja imaju status privremene sprečenosit za rad, korisnici posbene novčane naknade i korisnici privremene naknade", navodi se u pisanom odgovoru koji je Nova ekonomija dobila 29. aprila.
 
Novac za isplatu jednokratne pomoći za nezaposlene obezbeđen je rebalansom republičkog budžeta i finansijskim planom NSZ.
 
Istog dana kada je donela i Zaključak o isplati jednokratne pomoći, Vlada je predložila i izmene finansijskog plana NSZ kojim je predviđeno da se uz pomoć transfera Ministarstva finansija za ovu namenu izdvoji skoro 4,85 milijardi dinara. To je za oko 550 miliona više nego što je rekao direktor NSZ. Ukoliko se sav novac koji je trenutno opredeljen za jednokratnu pomoć uplatio nezaposlenima, to bi značilo da bi 60 evra dobilo 687 hiljada nezaposlenih.
 
Ova brojka je više nego duplo veća od ukupnog broja nezaposlenih koje je prepoznala Anketa o radnoj snazi na kraju prethodne godine. Upravo zato, stručnjaci ukazuju da podaci sa evidencije NSZ nisu pouzdani kada je u pitanju broj nezaposlenih.
 
"To nije neki indikator šta se dešava sa brojem nezaposlenih. Kada država najavi neku pomoć, odjednom nagrne veliki broj ljudi koji će samo da se prijave da su nezaposleni", objašnjava Jelena Žarković, profesorka Ekonomskog fakulteta u Beogradu.
 
Često se dešava da su u pitanju neaktivni građani, odnosno oni koji ni nemaju planove da traže posao, a u našoj državi je veliki udeo neaktivne populacije, ističe Žarković. 
 
"Kada bi država rekla da ukida neku privilegiju, recimo da možete da dobijete zdravstveno osiguranje kada ste registrovani u NSZ, odjednom bi pao broj registrovanih", dodaje ona.
 
Registrovanih nezaposlenih je na birou krajem marta bilo za 43.000 više nego što je to slučaj sa krajem decembra prošle godine. 
 
Profesor Ekonomskog fakulteta Mihail Arandarenko smatra da je deo novoprijavljenih verovatno posledica krize, ali da sigurno ima i onih koji su se prijavili zbog naknade. Međutim, on ističe da je veoma teško precizno targetirati pomoć jer će uvek postojati "slepi putnici".
 
"Opet, to što su se oni javili zbog pomoći, možda je neki indikator da im pomoć više i treba nego nekim drugim ljudima", navodi on.
 
Dodaje da su se mnoge države, među kojima je i Japan, odlučile na univerzalne pomoć, upravo zato što je bilo teško ispravno selektovati građane kojima je pomoć najpotrebnija. Ipak, Arandarenko kaže da je trenutno sistem po kome Srbija dodeljuje pomoć zadovoljavajuć.
 
"Ovaj sistem koji se sada uspostavio - da imate taj najširi krug gde svi dobijaju neki iznos od 60 evra, pa onda drugi krug u kome se još dodaje onima koji imaju veće faktote rizika, to nije tako loša politika", napominje sagovornik Nove ekonomije.
 
Osim dodatne pomoći za nezaposlene, predsednik države i Vlada su najavili dodatnih 3.000 dinara za sve građane koji će do 31. maja primiti makar jednu dozu vakcine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • simpo

    03.06.2021 19:19
    driki62@gmail.com
    će prejedemo od 60e,nemojte tako jako.Da nije žalosno bilo bi smešno a i novčana nadoknada nije bolja mesečno oko 15000 dinara,pa ti Srbine plati sve račune i preživi.Život gori nego pasiji i to sve u zlatno doba,kako li bi bilo da nije zlatno doba.Ekonomski tigar Pirot opanci.
  • Iznogud

    08.05.2021 11:15
    60e
    - Ko 15-og nije bio prijavljen ili je brisan zbog svoje nemarnosti da se javi 4x godišnje , može da kmeči i samo sebe krivi a Jelena Žarković (profesorka Ekonomskog fakulteta) treba da se drži struke, zdravstvena knjižica nema nikakve veze sa BiroVom već 10tak godina.

    Dok Srbija bude partijska država i mi ćemo biti partijska raja.
    Svi koji nemaju posao imaju vremena da se bore protiv toga.
    Pa, izvolte !
  • Dragan

    08.05.2021 07:41
    Ah
    Onolika služba,nigde zaposlenih.Odeš na šalter pa te pošalju na drugi šalter,pa ti jave da ne moraš da se lrijaviš baš taj dan.Nekoliko hiljada skinuto sa NSZ u vreme vanrednog stanja kad nisu radili.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija