Dijaspora zbog pandemije u Srbiju slala manje novca

Rođaci iz inostranstva prošle godine su građanima u Srbiji poslali 3,1 milijardu evra, što je 11,2 odsto manje nego 2019. godine.
Dijaspora zbog pandemije u Srbiju slala manje novca
Foto: 021.rs
Ovo je verovatno posledica pandemije kovida19 i kriza je nešto jače pogodila srpsku dijasporu jer je iznos sličnih transfera na svetskom nivou pao za samo 1,6 procenata.
 
Svetska banka je izvestila da su globalni tokovi doznaka prošle godine ostali snažni, nasuprot pesimističkim projekcijama zbog korone, pa je pad umesto predviđenih 20 procenata na kraju prošle godine bio 15 puta manji.
 
"Novosti" navode da u odnosu na 2019. godinu, u Narodnoj banci Srbije kažu da je priliv doznaka bio manji, što je posledica pandemije i njenog nepovoljnog uticaja na ekonomska kretanja u zemljama u kojima dominatno radi dijaspora.
 
"Najveći pad priliva po osnovu doznaka zabeležen je u drugom tromesečju 2020. godine, kada je stiglo oko 30 odsto manje novca, u poređenju 2019. U trećem tromesečju priliv doznaka je polako počeo da se oporavlja, a u četvrtom je krenuo blagi rast. Posmatrano po zemljama, tradicionalno najviše doznaka dolazi iz zemalja u kojima živi i radi najveći deo naše dijaspore. Smanjenje priliva doznaka zabeleženo je u gotovo svim zemljama, a najveći pad od tradicionalno najvećih pošiljalaca - Nemačke, Švajcarske, Italije, Francuske i Austrije", navode za Novosti u NBS.
 
U NBS kažu da je priliv doznaka prošle godine bio niži i na globalnom nivou, pa je pad BDP-a u zemljama iz kojih stiže novac uticao na smanjenje raspoloživih sredstava koja ljudi mogu da izdvoje i pošalju u matične zemlje, a i ograničavanje kretanja sprečilo je mnoge da donose keš svojima.
 
U NBS su objasnili i da koriste metodologiju platnog bilansa Međunarodnog monetarnog fonda, prema kojoj su doznake prikazane kroz stavku koja se naziva lični transfer i koja obuhvata: doznake radnika, penzije i druga socijalna primanja, kao i pomoć i poklone iz inostranstva.
 
Proteklih godina dijaspora godišnje u proseku pošalje između 3,1 i 3,7 milijarde evra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • iguman

    22.05.2021 18:00
    Za sve ima resenje pa i za lesinare. Uskoro su izbori. pa gledajte sta radite i za koga ce te glasati.
    Za lopove , lesinare i mafijase, sigurno NE.
  • Milan

    18.05.2021 00:54
    Novac manjka zbog “genijelane” ideje drzave da ugasi Freelance-ing. Vec mesecima ponavljamo kao papagaji da ce na kraju drzava samo izgubiti u ovoj igri. Situacija ce u buduce biti jos i gora.
  • x

    17.05.2021 20:48
    svašta
    Ma ko bre da šalje, kome pa odlaze porodično...!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.