Zbog čega su se posvađali ministarka Mihajlović i EPS, da li ćemo u budućnosti uvoziti struju?
Ministarka za energetiku i rukovodstvo Elektroprivrede Srbije nedavno su izneli oprečne stavove o izgradnji termoelektrane "Kolubara B", a javnost je zatečena oštrinom spora.
Foto: 021.rs
Podsetimo, Zorana Mihajlović, u Vladi Srbije zadužena za energetiku, saopštila je da se termoelektrana "Kolubara B", po projektu kapaciteta 350 megavata, neće graditi. Razlog je ubrzana preorijentacija energetike Srbije na obnovljive izvore energije i postupno odustajanje od ekološki proskribovanog uglja kao sirovine za proizvodnju pare u energanama.
U novim okolnostima, istakla je ministarka, nema mesta za novu termoelektranu i državni novac bi trebalo usmeravati isključivo u postrojenja koja će struju proizvoditi po ekološki prihvatljivoj tehnologiji.
Ministrarki je uzvratilo rukovodstvo "Elektroprivrede Srbije" pismom otvorenim za javnost u kome se podseća da je upravo ona pre godinu i po dana sa stranim partnerom dogovorila izgradnju "Kolubare B" i tako posle četiri decenije čamljenja u fioci revitalizovala projekat. Ističe se da bi buduća elektrana emitovala tek četvrtinu, pa i manje ugljendioksida i sumpordioksda koje emituju danas aktivne srpske termalke. Takođe, buduća elektrana je osmišljena kao zamenska za energane koje je, baš zbog prevelike emisije štetnih gasova, Srbija u obavezi da najkasnije 2027. godine zatvori.
Stav ministarke su zdušno podržali "zeleni" aktivisti, dok su rukovodstvu EPS-a snažnu podršku pružili sindikat i zaposleni u sistemu. Išlo se dotle da su pominjani i smena Mihajlovićeve sa odgovorne funkcije i štrajk u najvećoj srpskoj kompaniji.
Zapravo, Srbija se nalazi pred velikim energetskim preobražajem, sličnim onom od pre bezmalo šest decenija kada je na osnovu širokog konsezusa stručne i šire javnosti donet plan, a potom i izgrađen današnji energetski sistem, zasnovan na domaćim resursima, te znanju i radu ovdašnjih stručnjaka i radnika. Jedan od nekadašnjih najvećh poduhvata omogućio je da Srbija i ostale republike bivše države, uz povremeni uvoz u kratkom periodu najvećih zima, iz domaće proizvodnje imaju dovoljno struje po niskoj ceni, a često je preostajalo i za izvoz.
Ekološki problemi
Međutim, u međuvremenu su širom globusa i nepredvidivom brzinom kulminirali ekološki problemi; do klimatskih promena. Ugalj je označen kao glavni krivac, pa se širom sveta zatvaraju termalke, baš kao i energane na naftu, a sve su češći zahtevi da se odustane i od gasnih turbina.
Zagovornici što bržeg i totalnog obrata po svaku cenu su najrazvijenije države, pre svih Evropska unija. Tako su u Briselu odlučili da do 2050. godine, znatno pre nego što se donedavno planiralo, zemlje Unije pređu na, što se tiče emisije CO2, neutralnu ekonomiju, dok bi do 2038. godine trebalo da odustanu od uglja.
U realnosti plan znači još ubrzanije prestrojavanje na energiju obnovljivih izvora energije, pre svega eolsku, solarnu i hidroenergiju tamo gde postoje prirodni uslovi. I promenu stava ministarke Mihajlović mnogi tumače upravo pritiskom EU na Srbiju, naročito iskazanog preko Energetske zajednice, čiji je Srbija član i čiji je predsedavajući, Slovenac Janez Kopač, poslednjih godina bio daleko najneugodniji sagovornik srpskih vlasti.
Zaposleni u EPS- u ukazuju i da ekološki problemi nisu jedino zbog čega Brisel pritiska svakog koga može ako se ne uklapa u njegovu energetsku viziju. Reč je i o pokušaju Evropljana da svoj koncept nametnu što šire. Tako bi realizovali i što veći izvoz, bilo modernih energana, bilo struje proizvedene po ekološki prihvatljivim postupcima.
Nevolja Srbije je što više od tri decenije unazad nije gradila nove strujne pogone. Najstariji, građeni prema davnašnjim kriterijumima, održavani su predugo. I danas su neophodni, istovremeno su ekološki neprihvatljivi i, praktično, nepopravljivi. Stoga je Srbija u obavezi da do 2027. godine ukine proizvodnju na blokovima zbirne snage od 1.700 megavata. Gotovo četvrtinu ukupne proizvodnje.
Svakom je jasno da će gašenje zastarelih elektrana uzročiti veliki manjak električne energije. Ukoliko u međuvremenu ne izgradimo nove pogone, struja će se uvoziti tokom cele godine, zimi gotovo trećina potrošnje.
Struja je u Evropi znatno skuplja, pa bi masovan uvoz bio snažan udar kako na stanovništvo tako i na privredu. Mnoga preduzeća bi dovela u pitanje sadašnju konkurentnost. U takvoj situaciji, inače izraženo siromaštvo bi se dodatno raširilo, verovatno i udvostručilo.
U iščekivanju
Stoga je izgradnja novih strujnih pogona u Srbiji neophodna. I to što pre. Prednost imaju vetroelektrane i solarni proizvođači, nešto rezervi imamo u hidropotencijalu Drine. Ipak, sve je to nedovoljno, a moramo znati i da u Srbiji vetar ne duva ni polovinom snage kako duva na Baltiku, dok je sunce neuporedivo slabije i ređe nego u Sahari, gde sve veći broj evropskih država locira sopstvene solarne kapacitete. Drugim rečima, ekoresursi su nam ograničeni.
Reč je o krupnim i pitanjima od značaja i za buduće generacije. Pre nego što brojne interesne grupe još žešće podignu temperaturu u javnosti, bilo bi dobro, čini se neophodno, da stručna javnost ponudi rešenje i precizira novu dugoročnu orijentaciju energetike u Srbiji. To je put ka rešenju problema i preduhitrenju potencijalno jako neugodne situacije. Svađe ne pomažu, na protiv, samo zbunjuju javnost i otežavaju usmerenje ka spasonosnoj energetskoj strategiji.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Fabrika Džinsi u Leskovcu oglasila prodaju imovine: Hoće li otpušteni radnici naplatiti deo duga?
05.11.2024.•
0
Fabrika Džinsi Srbija u Leskovcu koja je u stečaju oglasila je prodaju dela imovine javnim nadmetanjem, a procenjena vrednost zemljišta sa objektima iznosi 124,8 miliona dinara.
DDOR među prvih 10 finansijskih institucija u Srbiji
05.11.2024.•
0
Kompanija DDOR zauzela je 58. mesto na prestižnoj listi Top 100 Employer Brands u Srbiji za 2024/25 godinu, u konkurenciji od skoro 450.000 poslodavaca.
Postoji li dilema EU ili BRIKS? Evo šta kažu brojke
05.11.2024.•
7
Kako se u Srbiji, posebno u vreme održavanja samita u Kazanju, uopšte nametnula dilema: EU ili BRIKS kada su to dva potpuno različita, neuporediva stepena organizovanja?
Radnici Boinga prekinuli sedmonedeljni štrajk: Prihvatili ponudu menadžmenta za povećanje plata
05.11.2024.•
0
Radnici američke avio-kompanije Boing prihvatili su ponudu menadžmenta za povećanje plata od 13 odsto i tako okončali sedmonedeljnu obustavu rada koja je do sada bila najskuplji štrajk u Americi.
Uskoro stižu nova poreska pravila: Oporezivanje pomoraca, registar fizičkih lica...
05.11.2024.•
7
Ministarstvo finansija predložilo je oko petnaest novih zakona ili dopuna, a među novinama su i oporezivanja pomoraca i registar fizičkih lica.
Vučić: U Srbiji nema jeftine radne snage
05.11.2024.•
19
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da u Srbiji više nema jeftine radne snage i dodao da će u decembru 2026. godine prosečna plata u zemlji biti 1.150 evra.
Kina uložila žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji zbog carina EU na električna vozila
04.11.2024.•
5
Vlasti u Pekingu su danas zvanično uložile žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji zbog dodatnih carina Evropske unije na električna vozila koja su proizvedena u Kini.
Institut nemačke privrede: Pobeda Trampa - potencijalni trgovinski rat SAD i EU
04.11.2024.•
2
Institut nemačke privrede navodi da će, bez obzira na ishod izbora u SAD, Evropska unija morati da diversifikuje svoje trgovinske odnose i uspostavi tešnje odnose sa drugim trgovinskim partnerima.
Švajcarsko "baštovanstvo": Građani ne veruju bankama, zlato zakopavaju u dvorištu
04.11.2024.•
5
Prema poslednjim istraživanjima, pet odsto Švajcaraca je zakopalo zlato u bašti a procena je da je pod zemljom trenutno oko deset tona ovog plemenitog metala vrednog 750 miliona franaka.
Srbija će postati deo jedinstvenog platnog sistema sa EU: Evo kada i šta to donosi građanima
04.11.2024.•
9
Prilikom posete Srbiji, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen istakla je da je Srbija na dobrom putu da postane deo SEPE, odnosno Jedinstvenog platnog područja Evrope.
Vučević u Šangaju potpisao memorandum sa kompanijom "Mint Grup"
03.11.2024.•
30
Premijer Miloš Vučević danas je u Šangaju na početku posete tokom koje će prisustvovati sajmu uvoza obišao fabriku Mint Grup koja ima dve fabrike u Srbiji i sa njom potpisao memorandum o razumevanju.
Živković: EPS je spreman za zimu
03.11.2024.•
10
Generalni direktor "Elektroprivrede Srbije" (EPS) Dušan Živković izjavio je da su svi proizvodni kapaciteti tog preduzeća spremni za zimsku sezonu.
Lista sankcija SAD: Više ljudi i firmi iz Srbije dospeli na nju u proteklih godinu dana
03.11.2024.•
3
SAD su u pre nekoliko dana uvele sankcije za skoro 400 novih pojedinaca i kompanija iz više desetina zemalja zbog pružanja vojne podrške Rusiji, među kojima su i dve firme iz Srbije i Crne Gore.
Srbija nedavno dozvolila uvoz polovnjaka iz SAD: Da li se uopšte isplati?
03.11.2024.•
9
Prošlo je nepunih mesec dana otkako je Srbija otvorila vrata polovnjacima iz SAD. Ipak, na autoplacevima ih nema jer vlasnici još nisu sigurni da li bi im se isplatilo da ih uvrste u svoju ponudu.
Voren Bafet nakon prodaje akcija Epla: "Teži" za 325 milijardi dolara u kešu
02.11.2024.•
3
Američki milijarder Voren Bafet trenutno poseduje više od 325 milijardi dolara u gotovini, nakon što je ove godine prodao nekoliko milijardi dolara vredne akcije kompanije Epl i Benk of Amerika.
Četvrtina zaposlenih bi pristala na manju platu samo da rade od kuće
02.11.2024.•
8
Oko 23 odsto zaposlenih u Srbiji pristalo bi na smanjenje zarade da bi zadržali mogućnost da rade od kuće.
U Srbiju moguć uvoz vozila starih i 24 godine: Ove godine će stići 130.000 polovnjaka
02.11.2024.•
10
Prosečna starost automobila u Srbiji 17 godina i jedina smo zemlja u regionu u kojoj je dozvoljen uvoz automobila sa euro 3 i 4 motorom.
Poreska uprava šalje rešenja frilenserima za porez iz 2019. godine
01.11.2024.•
1
Poreska uprava je utvrdila poreske obaveze frilensera, koji su od 1. januara do 31. decembra 2019. godine ostvarili prihode na osnovu naknade za autorska i srodna prava i naknade za izvršeni rad.
Ilić: U Srbiju se uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva, pitanje gde ono završi
01.11.2024.•
5
Poslanik stranke Srbija centar (SRCE) Slobodan Ilić kazao je da se u Srbiju nekontrolisano uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva.
EPS ugasio više od 100 blagajni za naplatu struje: Dodatni popusti za slanje računa na mejl
01.11.2024.•
7
Elektroprivreda Srbije (EPS) je ugasila 106 blagajni za naplatu električne energije.
Đedović Handanović: Ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklernih postrojenja do kraja godine
01.11.2024.•
20
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da očekuje da izmene Zakona o energetici budu u parlamentu do kraja godine.
Komentari 14
Тарми Рићми
g pen
Montop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar