Potencijalni rast kamatnih stopa znači rizik od povećanja javnog duga

Profesor ekonomskog fakulteta i bivši guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić ocenio je da će ukoliko dođe do rasta kamatnih stopa, Srbija biti u riziku od povećanja ukupnog duga.
Potencijalni rast kamatnih stopa znači rizik od povećanja javnog duga
Foto: Pixabay
Ocenio je da je zbog toga obazrivost u vođenju makroekonomske politike "preko potrebna".
 
On je na onlajn diskusiji "Helicopter money – Uticaj fiskalnih stimulansa na makroekonomska kretanja u Srbiji i svetu", koju je organizoval Fridrih Ebert fondacija, rekao da će kamatne stope u Srbiji zavisiti od ponašanja drugih centralnih banaka, prenosi Nova ekonomija.
 
Problem Srbije je i to što ukoliko raste inflacija, a postoji fiksirani kurs, može doći do smanjenja konkurentnosti proizvoda iz Srbije, i na inostranom i na domaćem tržištu, ocenio je Šoškić. On je rekao da je legitimno ukoliko se država odluči za fiksni kurs, da mnoge zemlje to biraju, "ali da moramo da znamo da plate ne mogu da rastu brže od produktivnosti rada".
 
Govoreći o ekonomskim paketima pomoći, Šoškić navodi da mora da prođe još vremena da bi se videli efekti, ali da mu se čini da najveće probleme sa inflacijom imaju zemlje koje su imale linearna davanja ka građanima. Neke mere su kako kaže bile problematične zbog linearnih davanja svima bez selekcije i dokapitalizacije određenih preduzeća.
 
"Pojedine mere su bile potpuno pogrešne kao što je bila odluka NBS da na sekundarnom tržištu kupuje obveznice preduzeća", rekao je Šoškić.
 
Urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk rekao je da ključni problem Srbije nije rast inflacije, već potencijalni rast kamatnih stopa što znači veće kamate na dug.
 
Govoreći o pomoći od 100 evra građanima i najavama da će to povećati potrošnju, on je izneo podatak je u potrošnja na malo u prvih šest meseci 2020. godine imala rast od 4,2 odsto, a nakon pomoći je rast bio 4,3 odsto, što znači da je efekat bio zanemarljiv.
 
Član Saveta guvernera NBS Ivan Nikolić smatra da nas u narednom periodu ne očekuju poremećaji koji će ugroziti dužnike. Prema njegovim rečima rast kamatnih stopa bi potencijalno ugrozio i dužnike i korporativni sektor što je loša posledica krize. On smatra, da ako se uzme u obizir da se pandemija približava kraju, Srbija postigla dobar rezultat što se tiče ekonomskih mera. Nikolić je naveo primer Bugarske čije su mere bile selektivne, precizno su birani sektori kojima se pomagalo, ali su, kako je rekao, rezultati bili skromna.
 
Profesorka Prirodno-matematičkog fakulteta Jasna Atanasijević kaže da rast kamatnih stopa treba da nas brine jer će uticati na dug Srbije. Ona je navela da je to "stresna okolnost" jer Srbija dosta zavisi od zaduživanja. Mere ekonomske pomoći, kako je navela, generalno mogle da budu bolje targetirane, problem je bio u neselektivnosti što, kako smatra, nije značajno dovelo do povećanja potrošnje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • želim istinu!!!

    20.06.2021 19:53
    Ja se nisam zaduživala kod tih centralnih banaka. Onaj ko se zaduživao da odgovara.
    Teško je prodati svoje. Kada se prodaju tudje firme i radnici ostanu bez posla, pa onda se zaposli manje ljudi u stranoj firmi za manje plate, to je lako. Za neke to tako ide. Ostatak se zna…
    Onda dodje zaduživanje. Opet kažem, ja se nisam zaduživala, mene, moj JMBG je neko prodao da bi se u moje ime zadužio.
  • Izvoli Petre

    18.06.2021 22:45
    A i ostali
    Šta vas sprečava da postanete "gazde" i imate i vi taj enormni profit koji, sudeći po komentarima na ovakve vesti, pada sa neba, pljušti... Toliko da gazde ne znaju gde će sa njim.
  • PEtar

    18.06.2021 21:24
    Plate
    mogu plate da rastu ako se gazde odreknu svog enormnog profita i povećaju udeo plata u celokupnoj zaradi preduzeća...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.