Australija podnela žalbu STO protiv Kine zbog carina na vino

Australija je Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) podnela žalbu protiv Kine zbog carina koju je Peking nametnuo na australijska vina, saopštila je vlada u Kanberi.
Australija podnela žalbu STO protiv Kine zbog carina na vino
Foto: Pixabay
Žalba je usledila nakon intenzivnih konsultacija sa australijskim proizvođačima vina, navela je Vlada i poručila da je spremna za direktne pregovore s Kinom kako bi se to pitanje rešilo.
 
To je dalji korak u trgovinskom sporu Australije i njenog najvećeg trgovinskog partnera. Premijer Morison je upozorio da je njegova vlada spremna da odgovori svim zemljama koje pokušavaju da upotrebe ekonomsku prinudu protiv Australije.
 
Nedavno je Australija, na samitu sedam najindustrijalizovanih zemalja sveta (G7) u Velikoj Britaniji zatražila čvršći stav svojih partnera prema trgovinskoj praksi Kine.
 
Peking je poslednjih meseci uveo carine za niz australijskih proizvoda, uključujući poljoprivredne proizvode, ugalj i vino, i to do 218 odsto, kao i kaznene mere u turizmu.
 
Te mere su Australiji praktično zatvorile najveće međunarodno tržište vina: prodavala je vina za 1,1 milijardu australijskih dolara (840 miliona američkih dolara), a sada za svega 20 miliona australijskih dolara, po zvaničnim podacima. 
 
Mnogi u Australiji veruju da je to pre svega odmazda zbog protiv odbijanja kineskih investicija u sektorima koje Australija smatraju strateškim i zbog njenih zahteva za istragu porekla pandemije korona virusa koja je počela u Kini krajem 2019. godine.
 
Australija je već podnela žalbu STO protiv Kine zbog carine na uvoz njenog ječma.
  • Nebojša

    20.06.2021 17:13
    A oni mogu
    A nije problem sto svi pa i Australija naplacuju carine za SVU kinesku robu, sto su USA i EU i Australija zveknuli 30% carine na celik iz Kine i kineskih kompanija ma odakle da su.. Licemeri.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija