U Srbiji su kriterijumi za dobijanje kredita u proseku još stroži nego u ostatku regiona, osim u slučaju stambenih kredita, navodi se uprolećnom izdanju istraživanja o trendovima u kreditiranju koje je sprovela Evropska investiciona banka (EIB).
Kretanja na tržištu nekretnina značajno su doprinela rastu potražnje, sa kojom je porasla i ukupna tražnja za hipotekama, ali tražnja za finansijskim sredstvima i zajmovima raste za sve kategorije klijenata u regionu.
Banke beleže manje zahteva za investicijama, dok su potrebe za obrtnim sredstvima nastavile da pozitivno utiču na celokupno tržište.
U Srbiji, 80 odsto međunarodnih bankarskih grupa svoje trenutno tržišno pozicioniranje smatra zadovoljavajućim i optimalnim, dok tri četvrtine njih prijavljujeveći ili jednaki prinos na imovinu/kapital u poređenju sa ukupnim poslovanjem matične banke.
U poslednjih šest meseci, izgledi lokalnog tržišta i porast nenaplaćenih zajmova bili su glavni ograničavajući faktori za ponudu novih zajmova, piše Nova ekonomija.
Srbija je u kategoriji nenaplaćenih kredita bolja od regionalnog proseka, sa 3,7 odsto pozajmica sa čijom otplatom se kasni duže od 90 dana.
"Finansijski sistem u centralnoj, istočnoj i jugoistočnoj Evropi pokazuje izuzetnu otpornost prema najvećem ekonomskom udaru koji je doživeo. Međunarodne banke nastavljaju da podržavaju region. Međutim, naše istraživanjem pokazuje slabu investicionu potražnju i još uvek stroge uslove kreditiranja malih biznisa i preduzeća", rekla je glavni ekonomistkinja EIB-a Debra Revoltela.
Istraživanje tržišta kredita za centralnu, istočnu i jugoistočnu Evropu deo je redovnih aktivnosti EIB-a, Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Svetske banke u okviru "Bečke inicijative", okvira za čuvanje finansijske stabilnosti evropskih zemalja u razvoju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar