Najveća prevara s kriptovalutama: Braća nestala sa 3,6 milijardi dolara

Dva brata iz Južnoafričke Republike nestala su sa 3,6 milijardi dolara vrednosti u kriptovaluti bitkoin.
Najveća prevara s kriptovalutama: Braća nestala sa 3,6 milijardi dolara
Foto: Pixabay
Sumnja se da su do tog novca došli prevarom preko svoje firme za ulaganje u kriptovalute, piše Blumberg.
 
Ulagači su sada angažovali advokatsku firmu iz Kejptauna, iz koje kažu da ne mogu da lociraju braću, te da su slučaj prijavili takozvanim "Orlovima", elitnoj jedinici nacionalne policije JAR-a.
 
Nakon porasta vrednosti bitkoina u proteklih godinu dana, nestanak oko 69.000 bitkoina - vrednih više od četiri milijarde dolara na njegovom vrhuncu u aprilu - predstavljao bi najveći ikada izgubljeni novac u prevari sa kriptovalutama. 
 
Ovaj incident bi mogao podstaći napore regulatora širom sveta da uvedu red u tržište usled sve češćih slučajeva prevara.
 
Prvi znakovi problema pojavili su se u aprilu, kada je bitkoin bio na rekordnim nivoima. 
 
Direktor kompanije Africrypt Amir Kadži (20), stariji od nestale braće, obavestio je svoje klijente da je bio žrtva hakovanja. Zatražio je od njih da ne prijavljuju napad advokatima i vlastima.
 
Neki skeptični ulagači nisu mu verovali, pa su angažovali sopstvene advokate, odnosno firmu Hanekom, dok je odvojena grupa započela proces likvidacije protiv Africrypta.
 
"Odmah smo posumnjali da tu nešto ne štima, jer je objava Africrypta molila investitore da ne preduzimaju nikakve pravne mere", kažu advokati Hanekoma. "Radnici Africrypta izgubili su pristup platformi sedam dana pre navodnog hakerskog napada", dodaju.
 
Novac nestao bez traga
 
Daljim istraživanjem advokati su došli do otkrića da je sav novac iz ulagačke firme Africrypt prebačen sa južnoafričkih računa i novčanika, te da je on prebačen kroz mešavinu različitih drugih kriptovaluta kako bi mu bilo teže ući u trag.
 
Pozivom na kadžijev mobilni telefon javljala bi se sekretarica. Kadži i njegov brat Ris (19) otvorili su firmu Africrypt 2019. i u početku su svojim klijentima nudili ogromne povrate novca za ulaganje kod njih - čak i do 10 odsto. Pozivi na Risov mobilni završili bi na sekretarici.
 
Ovo, pak, nije prvi slučaj prevare ovog tipa u Južnoafričkoj Republici. Prošle godine propao je Mirror Trading International, firma koja se bavila trgovanjem kriptovalutama. Tada su nestale oko 23 hiljade kriptovaluta u vrednosti od oko 1,2 milijarde dolara, što je nazvano najvećom prevarom 2020. godine u svetu kriptovaluta.
 
Za sada, Africryptov nestanak novca je čak tri puta veći.
 
Slučaj Africrypta češljaju i južnoafričke finansijske vlasti, ali je trenutno nemoguće otvoriti zvaničnu istragu jer se kriptovalute u toj zemlji ne smatraju legalnom finansijskom imovinom. Policija se, takođe, još nije oglasila o ovome.
 
Problem sa kriptovalutama ima i Kina, posebno proteklih nedelja, kada je eskalirala njihova borba protiv tog oblika trgovanja. 
 
Naime, kako je proteklih godinu dana vrednost bitkoina postepeno jačala, Komunistička partija Kine sve više je zabrinuta zbog potencijalnih prevara, pranja novca i gubitaka od strane ulagača u kriptovalute.
 
U JAR u januaru je dnevna vrednost trgovanja kriptovalutama prvi put premašila 141 milion dolara, što sugeriše značajan apetit ulagača na tržištu, koje regulatorne vlasti uglavnom nisu kontrolisale, zaključuje Blumberg.
  • sandu

    29.06.2021 12:27
    Svaka cast!!! Klinci osisali ovce...
  • Cistac

    28.06.2021 17:15
    Bravo
    Svaka cast, ako su to klinci uradili i namagarcili sve, bravo. I onako kripfovalute su stvorili prevaranti, znaci lopovi zeznuse lopove. Sjajno. Mada prica mi ne pije vodu za toliku lovu. Ucenjen bi im bile glave.. . Nesto mi pre deluje da je CIA tu umesana oko ove slatke i lake love
  • Periša B.

    28.06.2021 08:58
    U ovu zvaničnu verziju samo lud čovek može da poveruje.
    Velike su igre u pitanju i šta i ko se krije iza ovoga mi obični smrtnici nikada nećemo saznati.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Živković: EPS je spreman za zimu

Generalni direktor "Elektroprivrede Srbije" (EPS) Dušan Živković izjavio je da su svi proizvodni kapaciteti tog preduzeća spremni za zimsku sezonu.