Građani Srbije bezgotovinski plaćaju milion i po puta dnevno

Građani Srbije obave na dnevnom nivou više od milion i to plaćanja bezgotovinskim putem a za kupovinu na taj način svakodnevno se izdvoji 1,7 milijardi dinara.
To pokazuju najnoviji podaci Narodne banke Srbije (NBS), a kako se ocenjuje u najnovijem biltenu NALED-a, pokazuju da je uvođenje najsavremenije infrastrukture u kombinaciji sa nižim troškovima plaćanja imalo pozitivan efekat na rast bezgotovinskih transakcija tokom 2020. godine.
 
Budući da ovakav vid plaćanja čini transakcije vidljivim za poreske organe, za razliku od plaćanja gotovinom gde u slučaju neizdavanja računa kupovina ostaje potpuno neprimetna, a NALED smatra da bi njegova dodatna popularizacija kroz povećanje broja prodajnih mesta koja prihvataju bezgotovinska sredstva mogla da doprinesu smanjenju obima sive ekonomije.
 
"Osim što se fiskalna lutrija 'Uzmi račun i pobedi' pokazala kao odličan mehanizam za jačanje svesti o suzbijanju sive ekonomije, dala nam je i korisne smernice za dalju promociju bezgotovinske kulture u Srbiji", kaže potpredsednica Saveza za fer konkurenciju NALED-a i direktorka u Masterkadru za tržište Srbije, Crne Gore i BiH Jelena Ristić.
 
Podaci iz poslednjeg ciklusa igre, dodaje ona, pokazuju da je 8,0 odsto koverata sadržalo slipove za kartična plaćanja, što ukazuje na to da su građani skloni da plaćaju bezgotovinski kada imaju uslova za to.
 
"Između ostalog, to je potvrdilo i NALED-ovo takmičenje 'Šampioni bezgotovinskog plaćanja', u okviru kojeg je instalirano 400 POS terminala u lokalnim upravama širom zemlje. Zarad intenzivnije borbe protiv sive ekonomije, izgradnja POS infrastrukture mora biti prioritet, naročito u malim sredinama i manjim radnjama gde je ovaj nedostatak izraženiji", navela je Ristić.
 
Potrebu za bezgotovinskim plaćanjem dodatno su nametnule i restrikcije kretanja izazvane pandemijom kovid-19: građanii su čak 14 miliona puta „vadili“ karticu na prodajnim mestima za plaćanje putem interneta, pri čemu je broj onlajn kupovina skočio za 104 procenta u 2020. u odnosu na godinu pre.
 
Uz 314 miliona kartičnih transakcija u vrednosti većoj od 575 milijardi dinara, prošle godine je obavljeno još 277 miliona plaćanja putem ostalih bezgotovinskih instrumenata (internet i mobilno bankarstvo, transfer odobrenja, itd.) u iznosu od 41 milijardu dinara.
 
Rastu plaćanja u ovom segmentu, doprinelo je uvođenje sistema instant plaćanja NBS krajem 2018, kao jednog od najsavremenijih modela trenutno u svetu. U prvom kvartalu ove godine, u odnosu na isti period 2019, broj transakcija instant plaćanja koje su obavljali i građani i privreda porastao je sedam puta, a vrednost tih transakcija je skočila za 343 procenta.
 
Iako ovi rezultati deluju ohrabrujuće, ne treba zaboraviti da na prodajnim mestima širom Srbije ima oko 99.300 POS terminala, što je više nego dvostruko ispod evropskog proseka. Pored toga, na mnogim mestima upotreba ostalih instrumenta bezgotovinskog plaćanja još uvek nije dostupna i obezbeđivanje infrastrukture treba da bude jedan od prioriteta, zaključuje NALED.
  • Smetalo

    04.07.2021 19:22
    Provizija
    Banke trgovcu uzimaju 2,5% provizije na svaku transakciju. Pri tom banke naplacuju trgovcima jos i koriscenje POS terminala za prijem kartica. Iste te banke vlasnicima kartica naplacuju odrzavanje racuna preko kojeg korisnik placa karticom.
    Dakle svaka transakcija donosi bankama profit po najmanje tri osnova.
    Raspitajte se kako se posluje sa karticama u normalnim zemljama i uz koju proviziju.
  • G pen

    04.07.2021 15:12
    Devedesete. Ali kada vidim da neko u kineskoj radnji placa mizeriju od cene sa karticom. Stvarno ste najgori jer sve obesmislite. Pazi, kada me iznervira cim vidim da neko vadi karticu koja bi trebalo da ubrza zadrzavanje na blagajni ali srBenda se ne seti PIN koda, nema para na jednoj jartici pa dok ne potrefi neku od sledecih...
  • Ns 49

    03.07.2021 20:46
    Bezgotovinsko plačanje je u našoj zemlji dosta razvijeno ali daleko manje u najrazvijenijm zemljama. Navodno sam čučo da U nemačkoj daju 3% diskont ko plaća na ovaj način dok kod nas mnoge radnje ne plrimaju ništa osim gotovine jer imaju loša iskustva sa bankama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.