Naime, rezultati istraživanja pokazali su da građani Srbije gotovo 81 odsto svojih transakcija obavljaju upravo u kešu, za razliku od razvijenijih država Evrope, gde je situacija drugačija.
Na primer, u Francuskoj procenat transakcija u kešu iznosi svega 24 odsto, dok u Italiji 57 odsto građana plaća gotovinom.
Kada su se kreditne kartice pojavile pre nekoliko decenija, automatski je došlo do smanjenja procenta transakcija koje se obavljaju gotovinom.
Danas je i sama pojava mobilnih aplikacija dodatno uticala na to, a portal Statista u svom istraživanju hteo je da pokaže koliko građani Evrope i dalje koriste keš, te da li je ovaj vid plaćanja otišao u istoriju.
Rezultati istraživanja pokazali su da je osetna razlika u plaćanju kešom između severozapada i istoka Evrope.
Razloge tome treba svakako tražiti u razlikama u razvijenosti dva kraja Evrope, te razlikama koje su nastale još u vreme Hladnog rata.
Ako uporedimo, na severozapadu u državama poput Velike Britanije ili nordijskih zemalja transakcije u kešu čine samo 20 odsto ukupnih transakcija. S druge strane, u zemljama koji se nalaze na istoku taj nivo plaćanja ide čak do 70 odsto.
Iznenađenje kada je reč o rezultatima ovog istraživanja svakako predstavljaju Nemci, koji u čak 63 odsto transakcija plaćaju kešom, što je prilična razlika u odnosu na razvijene zemlje Zapadne Evrope.
Čitav Balkan ne veruje karticama
Kada je reč o balkanskim zemljama, građani ovog dela Evrope umnogome koriste plaćanje gotovinom. Bugari identično kao i građani Srbije plaćaju u 81 odsto navrata u kešu, u Bosni i Hercegovini u gotovini se izvršava 70 odsto transakcija, u Hrvatskoj 73, a u Sloveniji 63 odsto.
Za Severnu Makedoniju, Kosovo i Crnu Goru ne postoje podaci. Jedino ko je više nepoverljiv od građana Srbije je Albanija, gde je procenat plaćanja gotovinom čak 88 odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 28
Igor
Biba
pa
A sad ozbiljno - pričamo o tzv "državi" gde čak ni obrazovani neće u sred pandemije da se vakcinišu, sa sve nekim imbecilnim izgovorima. Pa gde u takvoj vuko*ini da se plaća PLATNIM (a ne kreditnim) karticama?!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar