Svaka deseta firma u Srbiji ima probleme sa likvidnošću

Svaka deseta aktivna firma u Srbiji danas ima blokirane račune.
Svaka deseta firma u Srbiji ima probleme sa likvidnošću
Foto: Pixabay
Odnosno, prema podacima koje je za portal Biznis.rs pripremila regionalna bonitetna kuća CompanyWall, od ukupnog broja aktivnih firmi u Srbiji (47.468), njih 9,68 odsto je u blokadi, što znači da ima ozbiljne probleme sa likvidnošću.
 
Stvari će se, smatraju u Evropskoj centralnoj banci dodatno zakomplikovati, ukoliko države ukinu ili značajno umanje mere podrške lokalnim privredama. Ne može se isključiti mogućnost da će talas korporativne nesolventnosti nastupiti sa zakašnjenjem. U tom smislu, iz ECB već nekoliko meseci upozoravaju banke da ne podcenjuju rizik od neplaćenih kredita.
 
"Nelikvidnost može i da se pojača kod preduzeća koja su tokom korone uzimala kredite za održavanje poslovanja, ako nakon pandemije ne dođe do brzog oporavka njihovog tržišta. Recimo, to može da se dogodi ukoliko su, u međuvremenu, njihovi klijenti promenili svoje navike ili ponašanje. Tu leži opasnost od nastanka još jednog talasa finansijskih problema nekih preduzeća, pa i mogućeg povećanja nenaplativnih kredita u poslovnim bankama", objašanja za portal Biznis.rs profesor Ekonomskog fakulteta i nekadašnji guverner NBS prof.dr Dejan Šoškić.
 
Kada je u pitanju moguće pooštravanje uslova kreditiranja, prof. Šoškić kaže da je u pitanju standardna mera bankara u uslovima recesije.
 
"Mislim da bi u tome trebalo biti oprezan, jer to može usporiti oporavak i pogurati neke delove privrede u ozbiljne finansijske probleme", upozorava prof. Šoškić.
 
On ističe i da bi model delilmičnog državnog garantovanja kredita, ali samo nekih tipova kredita i to samo najviše pogođenim sektorima, moglo biti rešenje. Nešto slično je jednim delom i bio deo prvog paketa mera Vlade iz prošle godine, ističe prof. Šoškić.
 
Podaci govore da su trenutno najugroženiji sektori turizma – hotelijerstvo i ugostiteljstvo. Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, od ukupnog broja  aktivnih firmi u segmentu ugostiteljstva – svaki 20.-ti privredni subject trenutno ima blokirani račun. Kada su u pitanju hotelska preduzeća – svako stoto ne može da radi normalno, jer su im, zbog nelikvidnosti, blokirani računi u poslovnim bankama. Pri tome, u ovoj analizi posmatrane su samo kompanije i preduzetnici koji su još uvek aktivni. Nažalost, jedan deo njih je morao prethodnih meseci da zatvori poslovanje.
 
Originalan tekst čitajte na sajtu Biznis.rs.
  • Obren

    10.07.2021 12:48
    Obren
    Kao mali preduzetnik od 1985 godine ja sam morao da zatvorim svoju firmu! Sve smo preziveli ali ovu lopovsko nesposobnu vlast nismo! Umesto da podsticu i olaksaju oni te sahranjuju na zivo! Ko god pobegne iz ovog zverinjaka spasice sebe i svoje naj milije jer ovde nikada nejce biti dobro!
  • maja

    10.07.2021 12:17
    agencije i nameti
    Nikako da cujemo kolko agencija Srbija ima,za koliko se njihov broj povecao.
    Svakodnevno se se izmisljaju neki instituti koji se finansiraju iz budzeta, nameti
    privatnicima stalno rastu a sa druge strane drzvne firme se bahate.Ajde da
    vidima dokle ce lazne statistike da drze vodu.
  • Toza

    10.07.2021 11:53
    ekonomski tigar?
    Kako to, da mnogi dugogodisnji uspesni privrednici u ovo vreme EKONOMSKOG TIGRA zatvaraju firme? Te firme koje su bile u usponu trideset godina a vec skoro deset godina su u teskoj situaciji. Nesto TIGAR nije dobro osmislio. Jug Srbije sve prazniji, mladost odlazi zauvek, slobodnih mesta na upisu djaka onoliko,kucici imaju veca prava nego deca, jer pre udje kuce u spavacu sobu nego dete u obdaniste, deca placaju uzinu a zatvorenici jedu dzabe.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija