Najviše prevarenih kupaca je u istočnoj Evropi

Krivotvorena roba koja se svake godine nađe na tržištu Evropske unije čini gotovo sedam odsto ukupnog uvoza u vrednosti od 121 milijardu evra.
Najviše prevarenih kupaca je u istočnoj Evropi
Foto: Pixabay
Piratski proizvodi štete malim i srednjim preduzećima, koja su kičma evropske privrede i predstavljaju rizik za potrošače.
 
Evropska kancelarija za intelektualno vlasništvo (EUIPO) pokrenula je kampanju kako bi podigla svest o lažnim proizvodima koji se prodaju putem interneta.
 
Pandemija korona virusa dovela je do povećanja onlajn kupovina i pristup digitalnom sadržaju, ali i do novih saznanja o rizicima i štetama koje predstavlja kršenje prava intelektualnog vlasništva u Evropi.
 
Istraživanje EUIPO-a pokazalo je da je gotovo svaki deseti Evropljanin bio najmanje jednom žrtva kupovine krivotvorenog proizvoda.
 
Najviše prevarenih potrošača je u istočnoj Evropi - 19 odsto Bugara, 16 odsto Rumuna i 15 odsto Mađara izjavilo je da su na prevaru kupili "lažnjak". To je takođe izjavilo i sedam odsto Hrvata, tri odsto Danaca i dva odsto Šveđana.
 
Podaci Evrostata pokazuju da je, od 89 odsto građana Unije koji koriste internet, čak 72 odsto njih najmanje jedanput kupilo nešto prošle godine putem interneta, a trećina je izjavila da nisu bili sigurni da li je proizvod koji kupuju originalan.
 
Osim što predstavljaju zdravstvene i sigurnosne rizike za potrošače, fasifikovani proizvodi često uzrokuju finansijske gubitke za mala i srednja preduzeća.
 
- Ovo je dugotrajan problem, često povezan s drugim vrstama ilegalnih aktivnosti, koji zahteva hitnu, snažnu, koordiniranu akciju i nedavno je ponovo uvršćen kao jedan od 10 glavnih prioriteta EU u borbi protiv organiziranog kriminala - izjavio je izvršni direktor EUIPO-a Kristijan Aršambo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Brutko

    19.07.2021 15:22
    @VladaN
    Ostavi komp po strani i smartfon, hvataj se motike.
    Hoces li?

    Na istoku bi bila opsta pobuna jer da nije zapadnih kompanija ne bi znali sta sa tolikim stanovnistvom.
    Da ih zapad ne placa i tu mizeriju, pomrli bi od gladi. Ne kukaju, rade.
    Kao i nasi ljudi "u kablovima".
  • Marija

    19.07.2021 13:59
    Klasika
    A ovi sto su prevareni u zapadnoj su prevareni od onih poreklom iz istocne evrope...
  • VladaN

    19.07.2021 07:52
    Ista mera
    Dozvoljeno je da zapadne firme iskorišćavaju jeftinu radnu snagu istoka, a nije dozvoljeno da za taj novac kupuje ono što su proizveli?
    Svi su svesni da to nije roba iz zapadnih rafova, jer je tamo samo napumpana, a kvalitet je često bolji od "originala". Kolonijalizam se nastavlja, samo sada u rukavicama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.