NBS: Dinarska štednja premašila 100 milijardi dinara

Dinarska štednja u julu premašila je iznos od 100 milijardi dinara, a devizna štednja na kraju juna dostigla je 12 milijardi evra, saopštila je danas Narodna banka Srbije (NBS).
NBS: Dinarska štednja premašila 100 milijardi dinara
Foto: 021.rs
Naročito intenzivan rast ostvaren je u protekle tri godine, kada je ova štednja povećana za više od 45 milijardi dinara, što je skoro polovina ukupnog rasta.
 
U istom periodu i devizna štednja beleži rast, iako nešto umereniji u poređenju sa  dinarskom štednjom, sa osam milijardi evra sa kraja juna 2012. godine povećana je na 12  milijardi evra na kraju juna 2021. godine.
 
Uprkos prolongiranoj zdravstvenoj krizi, adekvatan odgovor u vidu paketa ekonomskih mera koje su Narodna banka Srbije i Vlada Srbije koordinisano donele, doprineo je da Srbija već u  prvom tromesečju ove godine dostigne pretkrizni nivo ekonomske aktivnosti.
 
Očuvane su monetarna i finansijska stabilnost, što je uslov za jačanje poverenja u domaći finansijski sistem i domaću valutu, navodi NBS i to ilustruje niskom i stabilnom inflacijom od 2,3 odsto u prvoj polovini godine.
 
Očuvana je vrednost dinara prema evru, devizne rezerve su na visokom nivou od 14 milijardi evra krajem juna i smanjeno učešće problematičnih kredita koje je krajem maja iznosilo 3,7 odsto.
 
Dobre makroekonomske performanse Srbije potvrdila je i rejting agencija Mudis (Moody’s), koja je povećala kreditni rejting Srbije sa Ba3 na Ba2, upravo navodeći nisku i stabilnu inflaciju, relativnu stabilnost deviznog kursa, smanjenje spoljne neravnoteže i punu pokrivenost deficita tekućeg računa prilivima stranih direktnih investicija kao glavne argumente, zaključuje se u saopštenju.
  • Dujko

    04.08.2021 20:14
    $$
    Zašto se ovi stalno sprdaju sa narodom ? Mogli bi malo da se uozbilje !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija