Većina poslodavaca za povećanje minimalca, ali uz nekoliko uslova
Približno dve trećine privrednika je ocenilo da ima osnova za povećanje minimalca, ali da bi rast zarada bio održiv, neophodno je smanjiti poreze i doprinose na zarade.
Foto: Pixabay (ilustracija)
To je danas saopštila Unija poslodavaca Srbije.
"Većina poslodavaca, njih 63 odsto, izjasnilo se da je rast minimalne cene rada neophodan, a da je za to neophodno ispuniti nekoliko uslova, a prvi je smanjenje poreza i doprinosa na zarade za šta je glasalo 85 odsto privrednika", navodi se u saopštenju tog udruženja, nakon ankete u mikro, malim, srednjim i velikim preduzećima.
Dodaje se da taj procenat privrednika koji su za povećanje "minimalca" predstavlja izuzetno veliki rast u odnosu na samo 15 odsto poslodavaca koliko je tokom najjače kovid krize u 2020. podržalo njegovo povećanje.
Za povećanje minimalca, kako se navodi, glasao je visok procenat njih i u odnosu na 2018. godinu kada je taj predlog podržalo njih 43 odsto i u odnosu na 2019. kada je taj zahtev podržalo 46 odsto poslodavaca.
Povećanje neoporezivog dela zarade, kao uslova za rast minimalne zarade, podržava 55 odsto anketiranih, a suzbijanje rada na crno 44 odsto preduzetnika smatra vrlo važnim za održivo poslovanje srpskih preduzeća.
Na osnovu ankete među preduzećima, Unija poslodavaca formulisala je nekoliko predloga koji mogu da omoguće održivi rast minimalne cene rada, a prvi je povećanje neoporezivog iznosa, odosno ukidanje fiskalnog opterećenja za minimalne zarade.
Drugi predlog je da se smanje porezi i doprinosi za sve zaposlene, kao i administrativne procedure i troškovi.
Treći predlog je uvođenje poreskih olakšica za novozaposlene i osobe starije od 45 godina.
Unija poslodavaca će ove predloge izneti na pregovorima sa predstavnicima Vlade Srbije i sindikatima koji počinju 15. avgusta.
Podsetimo da se reprezentativni sindikati - UGS Nezavisnost i Savez samostalnih sindikata Srbije, zalažu se da minimalna zarada bude toliko povećana da može bar da namiri troškove minimalne potrošačke korpe od oko 40.000 dinara.
S druge strane, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je saopštio da će novi minimalac iznositi 35.022 dinara, odnosno da će biti povećan nešto više od devet odsto.
Pregovori o povećanju minimalne cene rada uglavnom počinju sredinom avgusta da bi odluka bila doneta do 15. septembra, ali i prošle kao i ove godine Vučić je mesec dana ranije objavio koliki će biti minimalac.
Vučić je prošle godine "pogodio" tačan iznos, a sindikati i poslodavci ocenili su da će tako biti i ove godine i da su pregovori izlišni.
Minimalnu cenu rada za narednu godinu dogovaraju reprezentativni sindikati, Vlada Srbije i Unija poslodavaca, a ako se ne postigne dogovor, "minimalac", prema Zakonu radu, odredjuje Vlada Srbije.
Trenutni minimalac je oko 32.000 dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Tango Six: Zbog sankcija NIS-u "Viz er" više ne toči gorivo na beogradskom aerodromu
22.01.2025.•
5
Mađarska niskotarifna avio-kompanija "Viz er" (Wizz Air) odlučila je da se uskladi sa američkim sankcijama Naftnoj industriji Srbije (NIS).
Tramp saglasan da Mask kupi i TikTok u Americi
22.01.2025.•
4
Američki predsednik Donald Tramp saglasan je s idejom da popularnu kinesku aplikaciju TikTok, koja je u SAD privremeno zabranjena, preuzme vlasnik platforme X Ilon Mask.
Poljoprivrednici: Nisu isplaćene subvencije za 2024, povraćaj akcize kasni...
21.01.2025.•
5
Poljoprivrednicima u Srbiji još nisu isplaćene sve subvencije iz prošle godine, rekao je predsednik Skupštine Uduženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković.
Skaču cene goriva: Vreme da država (konačno) smanji akcize?
21.01.2025.•
18
U poslednje tri nedelje cene i dizela i benzina u Srbiji porasle su za po sedam dinara.
Električne "fiat pande" još ni od korova, a Srbiju čeka "strahoviti rast automobilske industrije"
21.01.2025.•
20
Ima li šanse za "strahoviti rast automobilske industrije" ove godine dok proizvodnja električne "grande pande" u Kragujevcu kasni mesecima?
Više od 10.000 milionera za godinu dana napustilo Veliku Britaniju
21.01.2025.•
4
Više od 10.000 milionera napustilo je Veliku Britaniju u protekloj godini, navode analitičari firme "New World Wealth", pripisujući to višestrukim razlozima.
Skoro pola čovečanstva u siromaštvu a najbogatiji još bogatiji: I to za 2.000 milijardi dolara više
20.01.2025.•
2
Bogatstvo svetskih milijardera poraslo je za dve hiljade milijardi dolara u 2024. godini dok se, prema istraživanjima, polovina čovečanstva nalazi u siromaštvu a među njima su najčešće žene.
Prošle godine krivotvoreno 3.840 novčanica: Vrednost lažnih dinara i deviza 26 miliona dinara
20.01.2025.•
0
U Srbiji je prošle godine falsifikovano ukupno 3.840 komada novčanica, od čega je 1.697 novčanica u dinarima i 2.143 novčanica efektivnog stranog novca, objavila je Narodna banka Srbije.
Presek spoljne trgovine u 2024. godini: Šta se 100 puta više uvozilo iz Konga?
20.01.2025.•
2
Presek spoljne trgovine Srbije u prvih 10 meseci prošle godine skrenuo je pažnju na jednu afričku zemlju a ispostavilo se da nam je uvoz iz Konga - neverovatno porastao.
Poljoprivrednici u Subotici: NIS na nekim pumpama obustavio prodaju dizela po povlašćenim cenama
20.01.2025.•
10
Naftna industrija Srbje (NIS) obustavila je na pojedinim pumpama u Subotici prodaju dizela na agrokartice po povlašćenim cenama od 179 dinara za litar.
Subvencije prošle godine dobile 54 kompanije: Dominira autoindustrija
19.01.2025.•
3
Srbija već godinama isplaćuje milione evra stranim i domaćim kompanijama, kao podsticaj za ulaganja.
Kako banke sve zarađuju na klijentima, a ne bi smele: Pet najčešćih načina
19.01.2025.•
8
Banke, po prirodi svog posla, pokušavaju da zarade na korisnicima finansijskih usluga, ali to često rade na nepošten način, što je u svom izveštaju potvrdila i Narodna banka Srbije (NBS).
Planira se privatizacija šest državnih preduzeća u ovoj godini: Ovo je spisak
19.01.2025.•
15
U 2025. godini očekuje se novi talas privatizacije u Srbiji, sa mogućnošću objave javnih poziva za kompanije iz različitih sektora, vidi se u planu Ministarstva privrede.
Banke šalju nove obračune stambenih kredita: Veće rate za većinu dužnika
19.01.2025.•
12
Građani koji otplaćuju stambene kredite proteklih dana od svojih banaka dobijaju nove obračune za rate koje plaćaju od januara ove godine.
Broker Jorgić: Umesto da potroše na skupo putovanje, građani bi mogli da ulože u NIS
19.01.2025.•
30
Ukoliko ishod američkih sankcija bude taj da NIS ponovo bude u većinskom vlasništvu države preuzimanjem oko 56 odsto akcija, to bi moglo da se, smatra stručna javnost, negativno odrazi na poslovanje.
Cene stanova u EU značajno rasle u 2024: Ovo je situacija u Srbiji
19.01.2025.•
2
U trećem kvartalu 2024. godine cene stanova u EU porasle su 3,8 odsto, dok su cene iznajmljivanja porasle 3,2 odsto u odnosu na treći kvartal 2023. godine.
Mađarski trgovinski lanac dolazi u Srbiju, prvo otvara prodavnice u Vojvodini
19.01.2025.•
4
Mađarska Family Market grupa ulazi na srpsko maloprodajno tržište.
Tramp ima svoju kriptovalutu $TRUMP inspirisanu pokušajem atentata na njega
19.01.2025.•
0
Novoizabrani predsednik SAD-a Donald Tramp je tokom predizborne kampanje dosta govorio o značaju kriptoindustrije pri čemu se i sam upustio u nju formiranjem $TRUMP kriptovalute.
Nigerija postala "zemlja-partner" BRIKS-a
19.01.2025.•
1
Nigerija je kao "zemlja-partner" primljena u grupu ekonomija u razvoju BRIKS, objavio je Brazil, predsedavajući te grupe.
Više od 130 osuđujućih presuda za pranje novca: Odakle stižu pare?
19.01.2025.•
0
Srbija je prema nedavno završenoj proceni, u srednjem riziku od pranja novca.
Politiko: Evropa troši milijarde na ruski gas
18.01.2025.•
4
Evropa kupuje ruski gas po stopi bez presedana u 2025. godina, čime troši milijarde dolara koje Kremlj može da koristi za finansiranje svog rata u Ukrajini, prenosi Politiko.
Komentari 7
Dragan
Ignjatovic Sreten
Pogledajte samo sta rade sa medicinarima uslovljavanje testovima,majstori neki racuni obaveza ugovori i slicne nebuloze,tehnicki pregledi otisli u nebesa 50 eura za 15 minuta zezanja nad automobilom a narod i dalje ide radi za 300-400 eura plate i tih 300-400 eura plate ceka 3 meseca u celosti da mu se isplati.
Komsija trazio neke fizikalce da garazu da mu pomognu u renoviranju ko god dodje radi pola sata i ode.KAze nije to za njega nije on to ocekivao kako mu je objasnjeno na telefonu.Na kraju je uzeo odmor 10 dana i sam morao da radi jer LJUDI VISE NEMA ZA BILO KAKAV IOLE STRUCAN POSAO.Ne postoje vise.Oni sa kupljenim diplomama da.Oni sa znanjem jako tesko.Okrenite par telefona iz oglasa za bilo kakve majstore,cistace,higijenicarke,pomoc u kuci da vidite kad im je slobodan prvi termin i koliko traze po danu ne plata po danu a vecina radi po satu ne ispod 7 do 10 eura PO SATU.
Budite se ljudi.
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar