"Poslodavci u Srbiji razumeju potrebu da se poveća minimalna cena rada, ali to je moguće jedino uz rasterećenje privrede, odnosno dažbina koje se plaćaju po osnovu zarada", kaže direktor Unije poslodavaca Srbije (UPS) Srđan Drobnjaković.
Kako piše
Blic, upravo je to platforma sa kojom će Unija poslodavaca pristupiti pregovorima koji počinju u utorak, 17. avgusta.
UPS navodi da je tokom nedavne ankete čak 63 odsto poslodavaca ocenilo da je rast minimalne cene rada neophodan, što je izuzetno veliki rast u odnosu na prošlogodišnjih 15 procenata podrške poslodavaca povećanju minimalca.
Ministar finansija Siniša Mali najavio je da će naredne godine minimalna cena rada sigurno biti iznad 35.000 dinara.
Profesor FPN i predsednik UGS "Nezavisnost" Zoran Stojiljković sumnja da će doći do konsenzusa da minimalna zarada bude 39 ili 40 hiljada dinara što traže sindikati, ali je mišljenja da bi Vladina ponuda od 35.000 mogla da se poveća tokom pregovora koji počinju. Sindikati traže ono što je cena minimalne potrošačke korpe, kaže profesor, ističući i da je to nešto na nivou preživljavanja.
Sindikati imaju zajednički stav pred pregovore – neće pristati na minimalnu cenu ispod 39.000 dinara, koliko iznosi i minimum potrošačke korpe u Srbiji.
Prof. dr Zoran Stojiljković kaže da traže ono što je na neki način na Sociijalno-ekonomskom savetu pre tri godine i dogovoreno – da je tendencija da u roku od dve ili tri godine da minimalna zarada dostigne minimalnu potrošačku korpu.
"I mi ispod tog zahteva nećemo ići, bez obzira na poziciju drugih aktera", kaže za
N1.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 9
Aca
Voja
Ozezi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar