Tojota smanjuje proizvodnju za 40 odsto

Tojota će srezati proizvodnju automobila u septembru za 40 odsto u odnosu na prvobitni plan, saopštila je danas ta kompanija.
Tojota smanjuje proizvodnju za 40 odsto
Foto: Pixabay
Ova fabrika je poslednja u nizu velikih proizvođača vozila koju je kritična nestašica poluprovodnika naterala na takav korak.
 
Najveći svetski proizvođač automobila po obimu prodaje ipak je prošao bolje od rivala, pošto je napravio veće zalihe čipova shodno planu o kontinuitetu poslovanja usvojenom nakon zemljotresa 2011. i katastrofe u nuklearki Fukušima, ocenjuje agencija Rojters.
 
Međutim, ponovni rast broja korona slučajeva širom Azije, iskomplikovao je krizu s poluprovodnicima.
 
Jedan izvršni direktor Tojote rekao je da septembarsko smanjenje proizvodnje obuhvata 15 fabrika u Japanu i inostranstvu, te da je planirana globalna proizvodnja kompanije za taj mesec smanjena za oko 360.000 vozila.
 
Tojotine akcije su na zatvaranju trgovanja bile u minusu od 4,4 odsto, što je njihov najveći dnevni pad od decembra 2018. godine, povukavši referentni indeks Tokijske berze Nikei na sedmomesečni minimum.
 
Japanski proizvođač automobila je ranije ovog meseca saopštio da se suočava sa nepredvidivim poslovnim okruženjem zbog novih slučajeva kovida-19 u ekonomijama u usponu, nedostatka poluprovodnika i rastućih cena materijala.
 
Ova kompanija je već zaustavila linije za montažu vozila u nekim fabrikama u Japanu tokom poslednjih dana jula i početkom avgusta, ali i u vijetnamskoj fabrici u Tahari, zbog rasta infekcija u toj zemlji zbog čega je nabavka delova bila ograničena, izvestio je ranije poslovni list Nikei.
 
Rojters je ovog meseca izvestio, pozivajući se na upućene neimenovane izvore, da je Tojota takođe obustavila proizvodnju na jednoj montažnoj liniji u Guangdžou u Kini, u zajedničkoj fabrici koju vodi sa kineskim partnerom Guangdžou Automobilskom grupom.
 
Prošlog meseca, Tojota je i na Tajlandu suspendovala proizvodnju u tri fabrike zbog nestašice delova uzrokovane pandemijom.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija